Policisté budou více kontrolovat filtry pevných částic. Speciální přístroj hned ukáže motoristům pravdu

Čtvrt roku kontrolovala policie automobilistům technický stav filtru pevných částic u jejich vozů. Ve zkušebním provozu k tomu využívala první speciální zařízení na měření emisí. Nyní výsledky ze silnic vyhodnotí. Již nyní je však jisté, že další přístroje budou přibývat. 

Video Události
video

Události: Přístroj na měření emisí funguje snadno a rychle

Přístroj za 350 tisíc korun je natolik přesný, že může stanovovat přímo na stanovišti naměřené hodnoty, vysvětlil vedoucí odboru silniční kontroly Centra služeb pro silniční dopravu Jiří Kobylák. Policista pak může omezit platnost technické způsobilosti na jeden měsíc.

Samotné použití je navíc velmi jednoduché. Přistroj se strčí do výfukového potrubí – předtím je potřeba „nakrmit“ počítač potřebnými údaji – a pak již měření probíhá automaticky. 

Během prováděných kontrol se našla řada závad. Náměstek pro kontrolní činnost zmíněného centra Pavel Bergman uvedl, že vozidel se závadami bylo zhruba 35 procent. „Nicméně nebyl nalezen ani jeden nefunkční nebo vadný filtr pevných částic,“ dodal. 

Filtr zachytává saze ve výfukových plynech. Po čase se ale musí čistit nebo i vyměnit. To něco stojí. Proto ho někteří řidiči odmontují. Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že takových aut můžou jezdit po Česku statisíce. 

Tuto praxi kritizuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Takový motorista by měl ztratit beztrestnost, kterou dneska má, když s tim jezdí. Věří, že ho nikdo vlastně nemůže chytit, protože to je neměřitelné. Skutečně je to velké poškození našeho zdraví, koneckonců i toho člověka, který tím jezdí.“

Praha počítá s tím, že se v metropoli budou odehrávat pravidelné kontroly tohoto typu. Magistrát plánuje koupit pět měřicích zařízení. „Až těch měření bude tisíc nebo deset tisíc, můžeme hovořit o tom, co je většinou problém,“ podotkl Bergman. 

Počáteční část přístroje na měření emisí
Zdroj: ČT24
Přístroj na měření emisí v akci
Zdroj: ČT24