Mladí zaměstnaní Poláci nebudou muset platit daně. Opozici se zákon prosazený konzervativci nelíbí

Polští poslanci schválili návrh zákona, který zavádí nulovou sazbu daně z příjmu poplatníkům do 26 let. Pro předlohu, navrženou vládnoucími konzervativci, hlasovalo 419 poslanců, proti byli jen čtyři zákonodárci. Zákon potřebuje ještě schválení v Senátu a prezidentův podpis, což je ale podle agentury AFP pokládáno už jen za formalitu.

Jde o splnění jednoho z velkorysých slibů vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), daných ještě před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Na podzim polsko čekají i parlamentní volby.

Osvobozeny od daně mají být příjmy do 85 528 zlotých (přes 513 tisíc korun) za fiskální rok, uvedla televize TVN 24. Nová pravidla mají platit od 1. srpna. Letošní úleva, týkající se tedy pěti měsíců, je tak omezena na 35 636 zlotých (214 tisíc korun). Příjmy přesahující danou hranici budou zdaněny běžnou sazbou, tedy 18 procenty. Na osvobození od daně vydělají podle odhadů asi dva miliony mladých Poláků a Polek.

„Tento zákon má v polském daňovém systému historický význam. Do dějin přejde jako zákon premiéra (Mateusze) Morawieckého,“ prohlásil poslanec Andrzej Szlachta z PiS. „Zákon má historický rozměr v tom smyslu, že opět dělí Poláky, tentokrát mladé,“ oponovala opoziční zákonodárkyně Marta Golbiková s tím, že daňová úleva se bude vztahovat na zaměstnance, nikoliv na nejpodnikavější část mládeže, tedy na osoby samostatně výdělečné činné a podnikatele, kteří vytvářejí pracovní místa.

Osvobození od daně má povzdudit mladé, aby se nechali zaměstnat

Náměstek ministra financí Leszek Skiba vysvětloval, že osvobození od daně z příjmu má povzbudit mladé Poláky, aby se nechali zaměstnat. Začínající podnikatele má pak stimulovat snížení sociálních odvodů, což je podle vlády mnohem lepší řešení.

Letos má daňová úleva připravit veřejné finance o 950 milionů zlotých (5,7 miliardy korun), v dalších letech o 2,45 miliardy zlotých (14,7 miliardy korun).

Průměrná mzda v Polsku v prvním čtvrtletí podle úředních statistik činila skoro pět tisíc zlotých měsíčně (asi 30 tisíc korun), poznamenala agentura AFP.