Itálie se vyhne řízení Evropské unie kvůli nadměrnému deficitu. Řím se zavázal k úsporám

Po závazcích, které tento týden nabídl ohledně veřejných financí Řím, došla Evropská komise k závěru, že už není nutné, aby členské země Evropské unie zahájily vůči Itálii řízení kvůli nadměrnému deficitu. Uvedl to komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

Procedurou, která by mohla pro Itálii znamenat i citelnou pokutu, Komise pohrozila před měsícem. Od té doby s italskou vládou vyjednávala o úpravách jejích rozpočtových plánů.

„Cílem Paktu stability a růstu není někoho trestat nebo napravovat. Má zajistit, aby vlády usilovaly o rozumnou správu veřejných financí a dokázaly rychle napravit potíže, když se nějaké objeví,“ upozornil Moscovici. Pakt stability a růstu stanovuje pravidla, jimiž se unijní země musejí řídit při stanovování rozpočtů.

Podle unijních pravidel by měly členské země udržovat svůj veřejný dluh pod 60 procenty hrubého domácího produktu (HDP). V Itálii se ale dluh loni zvýšil na 132,2 procenta hrubého domácího produktu ze 131,4 procenta v roce 2017. Komise státům spuštění procedury kvůli nadměrnému deficitu navrhla před měsícem. Spočetla přitom, že letos se dluh Itálie zvýší na 133,7 procenta HDP.

Italská vláda slibuje úsporu přes sedm miliard

V pondělí ale italská vláda rozhodla o úpravách svých rozpočtových záměrů na letošní rok, které mají znamenat úsporu asi 7,6 miliardy eur, což je 0,42 procenta HDP. Schodek tak letos bude činit jen 2,04 procenta místo 2,5 procenta HDP, jak dříve předpokládala Komise. Italská vláda původně hovořila o 2,4 procenta.

Podle Moscoviciho se italská vláda nyní snaží unijní pravidla splnit, což je nová situace. „Provádění slíbených kroků budeme ve druhé polovině letošního roku bedlivě sledovat,“ varoval. Komise, jejíž funkční období končí na konci října, také žádá, aby návrh italského rozpočtu na rok 2020, který musí Řím předložit do 15. října, byl plně v souladu s unijními pravidly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 6 mminutami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 15 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 17 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
29. 3. 2025

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025
Načítání...