Iceland prodával řízky s plastem, lidé je mohou vrátit v místě prodeje

Veterináři nařídili stáhnout mražené obalované kuřecí řízky z Německa od výrobce Mantos International Food, zjistily se v nich úlomky tvrdých plastů, informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Kolik jich je v oběhu a kolik se jich prodalo, veterináři neví. Letos a loni byly k dostání v řetězci Iceland.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Podle obchodního ředitele řetězce Daniela Nedomy byl výrobek stažen z českých prodejen minulý pátek, v žádné šarži pro český trh se podle něj plast nenašel, ale mateřská společnost Iceland Foods vyhodnotila riziko jako vysoké, a proto rozhodla o zastavení prodeje a likvidaci výrobků.

„Do české tržní sítě se produkt dostal prostřednictvím firmy Iceland Czech - Iglu s. r. o., která jej nabízela ve svých prodejnách zejména v Praze, Pardubicích a Říčanech. Spotřebitelé, kteří si mražené kuřecí řízky koupili, je bez ohledu na datum nákupu mohou vrátit v místě prodeje,“ uvedl Vorlíček. Potravina měla originální název Iceland 60 Crispy Chicken Dippers, prodávala se pak v balení po více než kilogramu.

Informace o závadné potravině se veterináři dozvěděli z Velké Británie prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. „Mražené obalované řízky byly sice vyrobeny v Německu, ale pro britskou společnost Iceland Foods, která je distribuovala do dalších zemí včetně Česka. Po oznámení informace Státní veterinární správa neprodleně rozhodla o stahování zmíněného výrobku z českého trhu,“ dodal mluvčí.

Vrátit výrobek lze i bez účtenky

Obchodní ředitel řetězce dodal, že mateřská firma se českým pobočkám okamžitě ozvala, před stahováním nařízeným státem tak již došlo k samotnému stažení výrobku. „Na všech našich prodejnách je na vstupu informujíce pro zákazníky ohledně stažení předmětného výrobku z prodeje a že jej mohou vrátit na jakékoli prodejně Iceland, kde jim bude proplacen, samozřejmě že i bez předložení účtenky,“ uvedl Nedoma. Navíc podle něj samotná firma do systému varování oznámení vložila.

Místem určení zásilky byl sklad v Dašicích v Pardubickém kraji, odkud pak řízky putovaly do prodejen řetězce v Praze, Pardubicích, Hostivici a Říčanech. „Ve zmíněném skladu se podařilo zachytit a pozastavit poslední zásilku, která obsahovala 240 kusů balení drůbežích řízků o celkové váze téměř 260 kilogramů,“ uzavřel mluvčí.

Podle ředitele se na českém trhu kontaminace plastovými úlomky nenašla. „Nicméně riziko bylo ze strany Iceland Foods vyhodnoceno jako vysoké, proto bylo rozhodnuto o okamžitém zastavení prodeje a likvidaci předmětného výrobku bez zkoumání a rozborů jednotlivých výrobních šarží,“ uzavřel Nedoma. Iceland je britský řetězec, který má v Česku nyní dle svého webu devět prodejen.