České brambory došly, musí je nahrazovat dovoz. Ten je ale dražší

2 minuty
Události: Obchody bez českých brambor
Zdroj: ČT24

V obchodech se nedají koupit české brambory. Kvůli loňskému suchu jich bylo méně než jindy a už došly. Tuzemskou produkci tak musí nahrazovat drahý dovoz. Kilogram brambor nyní vyjde i na víc než 20 korun.

Takovou situaci v posledních padesáti letech nezažil ani jeden z největších českých producentů brambor. Společnost Havlíčkova Borová zemědělská a. s. nemá co prodávat. 

„Je to první rok, kdy v této době už tady nejsou brambory. Vždycky tady byly brambory až třeba do poloviny května, když jsme vyskladňovali poslední,“ uvádí za firmu Jiří Zvolánek. 

Čeští pěstitelé už mají v podstatě vyprodáno, většina brambor se dováží, řekl pak nedávno agentuře ČTK předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. 

Sklizeň brambor
Zdroj: ČT24

V Havlíčkově Borové začnou sázet až příští týden.  Nyní zbavují pole kamení a připravují si řádky. Mnohem dál už jsou na jižní Moravě a předstih hlásí i střední Čechy. Na pulty obchodů se první rané brambory dostanou nejdříve v květnu. Do té doby se musejí zákazníci v obchodech spokojit pouze se zbožím ze zahraničí.

Česká republika si s vlastními bramborami nevystačí

„Propad (sklizně) byl celoevropský, tomu je poplatná cena v maloobchodě,“ uvedl předseda bramborářského svazu k aktuální situaci. Vysoké zásoby podle něj už nejsou ani v Německu, brambory lze vozit z Nizozemska či z Francie. „Je to větší vzdálenost a budou tam větší náklady na dopravu,“ uvedl. Do Evropy už ale také plynou nové brambory z Egypta. Jejich cena je zatím vysoká, ale postupem týdnů bude klesat, řekl Králíček.

Ovšem ani vyšší výsadba nezmění to, že v Česku panuje v oblasti brambor nesoběstačnost, míní Tomáš Bohuslav z Českého bramborářského svazu. „Čeští bramboráři nevyřeší to, jestli bude brambora v Česku drahá, bude to dál ovlivňovat obrovský trh západní Evropy,“ dodal.

  • Brambor se loni v ČR sklidilo 583 560 tun, meziročně jejich produkce podle Českého statistického úřadu klesla o víc než 15 procent.
  • Jde o celkový objem brambor včetně sadby a hlíz na výrobu škrobu.
  • Zdroj: ČTK

 V obchodech se brambory prodávají mezi 14 až 18 korunami za kilogram. Výjimkou nejsou ani ceny přes 20 korun, většinou u balených brambor. Ty zahraniční jsou totiž dražší. Anglické bývají za 19, německé za 20 korun. „Od Nového roku už to začalo razantněji stoupat a v nynější době je vůči loňskému jaru o 100 procent vyšší cena,“ řekl vedoucí prodejny Terno Coop Jihlava Petr Kostka. 

10 minut
Tomáš Bohuslav k situaci na trhu s bramborami
Zdroj: ČT24

Sucho příčinou růstu cen

Cena zemědělských výrobců byla podle Českého statistického úřadu  letos v únoru u brambor meziročně vyšší o 55 procent. Zpracovatelům ve velkém podle Králíčka pěstitelé prodávali kilogram naposledy za sedm, osm korun. „Ale to bylo v době, kdy ještě ty brambory měli,“ uvedl.

„Loňské sucho ovlivnilo výnos brambor, takže se jich urodilo asi o dvacet procent méně proti průměru, a i ty brambory, které se urodily, tak byly v poměrně špatné kvalitě, takže samotný výnos brambor pro trh byl ještě mnohem nižší. To jsou důvody, proč se cena šplhá tak nahoru,“ přiblížil Bohuslav.

Vývoj průměrné ceny brambor
Zdroj: ČSÚ

Osázet bramborami větší plochu než před rokem však zemědělci neplánují. Důvodem je opět loňské sucho. Podniky totiž potřebují na úkor brambor zvýšit plochy krmných plodin pro dobytek a také zabezpečit zelenou hmotu pro bioplynové stanice.

Zemědělské podniky v Česku měly loni podle statistiky brambory na necelých 23 tisících hektarech, z nich ty na jídlo zabíraly 14 tisíc hektarů. Na dalších asi šesti tisících hektarech pěstují podle svazu brambory zahrádkáři.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Mařiče energií jsou „úchylné“, shodli se Drábová a Miko

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) navrhuje zakázat používání zařízení na maření přebytečné elektřiny. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a prezidentův poradce a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko (LES) se v Otázkách Václava Moravce shodli, že takové mařiče jsou absurdní a až „úchylné“. Smysluplnější by prý bylo budovat radši zařízení na uložení energie, tedy hlavně bateriová úložiště.
15:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 11 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
včera v 11:05

Smrskflace reaguje i na demografii, lidé nechtějí velká balení, zaznělo v debatě

Ceny rostou, obaly se zmenšují. Jde o chipsy, čokolády či jogurty, jejichž objemy klesají. Za takzvanou „smrskflací“ je snaha producentů potravin promítnout zvýšené náklady do gramáže, shodli se v Událostech, komentářích agrární analytik Petr Havel a člen zemědělského výboru David Pražák (ANO). Výrobce ale k trikům mohou ponoukat i demografické změny.
21. 2. 2025

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
19. 2. 2025Aktualizováno19. 2. 2025

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
17. 2. 2025
Načítání...