České brambory došly, musí je nahrazovat dovoz. Ten je ale dražší

V obchodech se nedají koupit české brambory. Kvůli loňskému suchu jich bylo méně než jindy a už došly. Tuzemskou produkci tak musí nahrazovat drahý dovoz. Kilogram brambor nyní vyjde i na víc než 20 korun.

Video Události
video

Události: Obchody bez českých brambor

Takovou situaci v posledních padesáti letech nezažil ani jeden z největších českých producentů brambor. Společnost Havlíčkova Borová zemědělská a. s. nemá co prodávat. 

„Je to první rok, kdy v této době už tady nejsou brambory. Vždycky tady byly brambory až třeba do poloviny května, když jsme vyskladňovali poslední,“ uvádí za firmu Jiří Zvolánek. 

Čeští pěstitelé už mají v podstatě vyprodáno, většina brambor se dováží, řekl pak nedávno agentuře ČTK předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. 

V Havlíčkově Borové začnou sázet až příští týden.  Nyní zbavují pole kamení a připravují si řádky. Mnohem dál už jsou na jižní Moravě a předstih hlásí i střední Čechy. Na pulty obchodů se první rané brambory dostanou nejdříve v květnu. Do té doby se musejí zákazníci v obchodech spokojit pouze se zbožím ze zahraničí.

Česká republika si s vlastními bramborami nevystačí

„Propad (sklizně) byl celoevropský, tomu je poplatná cena v maloobchodě,“ uvedl předseda bramborářského svazu k aktuální situaci. Vysoké zásoby podle něj už nejsou ani v Německu, brambory lze vozit z Nizozemska či z Francie. „Je to větší vzdálenost a budou tam větší náklady na dopravu,“ uvedl. Do Evropy už ale také plynou nové brambory z Egypta. Jejich cena je zatím vysoká, ale postupem týdnů bude klesat, řekl Králíček.

Ovšem ani vyšší výsadba nezmění to, že v Česku panuje v oblasti brambor nesoběstačnost, míní Tomáš Bohuslav z Českého bramborářského svazu. „Čeští bramboráři nevyřeší to, jestli bude brambora v Česku drahá, bude to dál ovlivňovat obrovský trh západní Evropy,“ dodal.

 V obchodech se brambory prodávají mezi 14 až 18 korunami za kilogram. Výjimkou nejsou ani ceny přes 20 korun, většinou u balených brambor. Ty zahraniční jsou totiž dražší. Anglické bývají za 19, německé za 20 korun. „Od Nového roku už to začalo razantněji stoupat a v nynější době je vůči loňskému jaru o 100 procent vyšší cena,“ řekl vedoucí prodejny Terno Coop Jihlava Petr Kostka. 

Video Studio 6 - Nedostatek brambor
video

Tomáš Bohuslav k situaci na trhu s bramborami

Sucho příčinou růstu cen

Cena zemědělských výrobců byla podle Českého statistického úřadu  letos v únoru u brambor meziročně vyšší o 55 procent. Zpracovatelům ve velkém podle Králíčka pěstitelé prodávali kilogram naposledy za sedm, osm korun. „Ale to bylo v době, kdy ještě ty brambory měli,“ uvedl.

„Loňské sucho ovlivnilo výnos brambor, takže se jich urodilo asi o dvacet procent méně proti průměru, a i ty brambory, které se urodily, tak byly v poměrně špatné kvalitě, takže samotný výnos brambor pro trh byl ještě mnohem nižší. To jsou důvody, proč se cena šplhá tak nahoru,“ přiblížil Bohuslav.

Osázet bramborami větší plochu než před rokem však zemědělci neplánují. Důvodem je opět loňské sucho. Podniky totiž potřebují na úkor brambor zvýšit plochy krmných plodin pro dobytek a také zabezpečit zelenou hmotu pro bioplynové stanice.

Zemědělské podniky v Česku měly loni podle statistiky brambory na necelých 23 tisících hektarech, z nich ty na jídlo zabíraly 14 tisíc hektarů. Na dalších asi šesti tisících hektarech pěstují podle svazu brambory zahrádkáři.