Elektronické dálniční známky plánuje vláda na rok 2021. Nahradí papírové

Se zavedením elektronických dálničních známek, které nahradí současné papírové, se počítá od roku 2021 a jejich cena by měla zůstat stejná. Uvedl to ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Jeho úřad předložil návrh zákona o pozemních komunikacích, kde sice původně počítal se zvýšením maximálního limitu pro cenu ze současných 1500 na 2000 korun, ale vláda jej v pondělí nechala beze změny. 

Dálniční kupony 2019
Zdroj: Státní fond dopravní infrastruktury

Podle novely, schválené v pondělí vládou, by dálniční poplatky měly být placeny i snímány elektronicky, papírové kupony pak úplně skončí. V současnosti zákon dovoluje nejvyšší možnou cenu 1500 korun a právě tolik stojí i letošní roční známka. Cena se již několik let neměnila.

O stanovení konkrétních sazeb (roční, měsíční, desetidenní) rozhoduje každoročně vláda. 

Zlevnění dálničních známek podle Ťoka zatím v plánu není. „Musíme si uvědomit, že i vybudování systému něco stojí, takže sice odpadnou náklady na tisk známek, ale náklady zůstávají,“ řekl ministr. Náklady spojené se zavedením nového systému Ťok zatím nezná.

Součástí ministerského návrhu je také osvobození nebo zvýhodnění od poplatků vozidel na alternativní pohon. Zdarma budou po dálnicích jezdit auta na elektrickou energii a vodík, případně hybridy, které v kombinaci s elektřinou nebo vodíkem používají ještě jiné palivo. Emise oxidu uhličitého však v takovém případě nebudou smět přesahovat 50 gramů na kilometr. Za poloviční sazby by pak měly jezdit auta poháněna zemním plynem a biometanem. Vozidel na zkapalněný ropný plyn se zvýhodnění netýká.

Resort dopravy si od zavedení elektronických známek slibuje zvýšení příjmů z dálničních poplatků o 220 milionů korun ročně a zároveň snížení provozních nákladů až o 120 milionů korun za rok.