Řemeslníci v Česku chybí a jejich služby zdražují. Nejžádanější jsou zedníci a elektrikáři

Ceny řemeslných prací rostou. V průměru si teď Češi za řemeslníky připlatí o 27 procent víc, než to bylo ještě před dvěma lety. Vyplývá to z dat internetového portálu Nejřemeslníci.cz. Důvodům zdražení dominuje nedostatek pracovní síly, ale vliv má i dobrá ekonomická situace domácností.

Video Události
video

Události ČT: Řemeslníci chybí a zdražují

Během posledních dvou let nejvíce vzrostly ceny za zednické práce, téměř o polovinu na 50 tisíc korun za zakázku. U obkladačů se cena zakázek zvýšila o 37 procent, u malířů o pětinu.

„Nejedná se jen o zvýšení cen řemeslníků jako takových, ale je to i o to, že si zákazníci vybírají nákladnější technologie, vybírají si kvalitnější firmy,“ přiblížil výkonný ředitel portálu Martin Ekrt.

Zdražení jde na vrub i růstu cen stavebního materiálu. „Všichni dodavatelé hlásí, že bude cena o dvacet procent vyšší, tím pádem narostla i cena zakázek o 20 procent jenom na materiálu,“ přiblížil Aleš Vrátný, který vlastní stavební firmu.

Ve svém podnikání dává práci až šedesáti lidem, ovšem kvalitní řemeslníky na stavby shání těžce. Zmiňuje instalatéry, topenáře a elektrikáře. „To, co musí provozovat jedině čeští řemeslníci, protože zahraniční dělníci na to nemají licence, takže u toho je největší problém. Stavby se nám zastaví na těchto oborech,“ řekl.

Podobně mluvil nedávno i generální ředitel Ekospolu Evžen Korec: „Jde hlavně o firmy dodávající řemeslníky například na okna, podlahy nebo topení. Těchto firem je opravdu velký nedostatek. Jsou zcela závislé na zahraničních zaměstnancích. Bez nich by české stavebnictví už dávno zkolabovalo.“

Zákazníkům někdy vadí, že kvalita práce neodpovídá ceně

Data portálu Nejřemeslníci.cz ukazují, že obecně byla loni z jednotlivých řemesel největší poptávka po zednících, na které připadalo 27 procent. Následovali elektrikáři, truhláři a instalatéři.

I když zájem o řemeslníky roste, s jejich výsledky zákazníci nejsou vždy zcela spokojeni. „Vadí jim především to, že výsledná cena zakázky je mnohdy vyšší, než původně očekávali, nebo neodpovídá kvalitě odvedené práce. Zadavatelé práce často naráží také na omezené časové možnosti řemeslníků a nedodržování smluvených termínů,“ dodal Ekrt.

Internetové portály proto nabízí i hodnocení odvedené práce – zákazníci hodnotí vedle ceny i kvalitu výsledku či úroveň vystupování.