TÉMA

Řemeslníci

Instalatér zítra, malíř i za několik měsíců. Ve větších městech bývají termíny lepší

Už dlouho se mluví o tom, jak dál s řemesly. Instalatéra na drobné práce není těžké sehnat hned na další den, ale třeba na malíře pokojů se čeká týdny i měsíce. Podobně jsou na tom elektrikáři – na rozsáhlejší projekty už nemají někteří letos prostor. Vyplynulo to z telefonické ankety České televize. ČT situaci mapovala v deseti českých městech. V těch větších je často nabídka širší, termíny se tak zkracují. Těžko se obsazují hlavně místa pokrývačů, klempířů nebo tesařů. Je to fyzicky náročná práce, kterou se noví zájemci učí po škole i pět let.
15. 10. 2024|

Řemeslníků je čím dál méně, nepomáhá ani jistá práce

Počet kvalifikovaných řemeslníků strmě klesá. Podle asociace malých a středních podniků zejména situace ve stavebnictví začíná být neudržitelná. Počet vyučených zedníků a podlahářů klesl za posledních patnáct let o čtyřicet procent, pokrývačů dokonce o sedmdesát procent. Stejný trend je i truhlářů a tesařů. Nepomáhá ani jistota práce po vyučení.
1. 7. 2024|

Slíbili opravu střechy, místo práce zmizeli s penězi. Policie hledá další oběti skupiny podvodníků

Přes dva miliony korun měla vylákat od důvěřivých lidí skupina podvodníků z Novoborska. Podle policie falešní řemeslníci slibovali opravu střechy. Té se ale zákazníci nedočkali. Případem se zabývají kriminalisté z Jablonce nad Nisou, kteří už v souvislosti s kauzou obvinili šest lidí. Protože prověřování dál pokračuje, může počet poškozených i celková výše škody ještě vzrůst.
7. 3. 2024|

Chybí stovky tisíc řemeslníků, ministerstvo práce spouští projekt rekvalifikací

V zemi chybí čtyři sta tisíc řemeslníků, tedy o sto tisíc víc než před čtyřmi lety. Mladí nestačí nahrazovat starší řemeslníky, kteří odcházejí do důchodu. Velká část studentů učilišť pak v oboru nevydrží. Ministerstvo práce proto přišlo s projektem rekvalifikací, který propojí poskytovatele kurzů a zájemce o jejich absolvování.
22. 1. 2023|

V tornádem zasažených obcích končí stav nebezpečí. Kraj bude chtít po vládě další peníze

V obcích na jižní Moravě, které na konci června zasáhlo tornádo, v pondělí končí stav nebezpečí. Z oblastí tak odchází například vojáci, kteří pomáhali zejména ve skladech. Naopak policisté ve stejném nasazení jako doposud zůstanou na místě do 3. září. I nadále však bude policie do oblastí posílat pravidelné hlídky. Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) jde o formální věc. Změna je podle něj zejména v tom, že práce ve skladech si budou nyní koordinovat obce.
23. 8. 2021Aktualizováno23. 8. 2021|

Cena dřeva jde strmě nahoru, dopady vnímají stavaři a truhláři

Cena dřeva zaznamenává enormní nárůst. Oproti loňsku je vyšší více než o třetinu. Každý měsíc navíc dál skokově roste. Dopad je zjevný ve stavebnictví, truhlářské výrobě i přepravě zboží. To vše se prodražuje. Například dřevostavba nyní oproti loňsku vyjde o zhruba půl milionu korun dražší.
22. 6. 2021|

Kromě obchodů otevřou od 10. května i řemeslníci, v dalších čtyřech krajích se vrátí děti do škol

Nejenom malé prodejny, ale i řada provozovatelů služeb otevře 10. května. Informoval o tom během jednání vlády na Twitteru vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Vláda se na pondělním zasedání věnovala i testování ve firmách, které bude trvat ještě nejméně celý červen. Od příštího pondělí se také otevřou další školy a školky. Kabinet se vyslovil i pro uvolnění podmínek pro nošení ochrany dýchacích cest, venku bude nejspíš povinná jen v přítomnosti dalších lidí.
3. 5. 2021Aktualizováno3. 5. 2021|

Obavy z nákazy snižují zájem o řemeslníky. Život jim komplikují i pokuty za nedodržení termínu

Koronavirová epidemie komplikuje také řemeslnické práce. Někdy kvůli karanténě, někdy i z prostého strachu z nákazy. Přitom například topenáře potřebuje na začátku zimní sezony bezmála každá druhá domácnost.
31. 10. 2020|

Zedníci a instalatéři chybí firmám i lidem. Cena jejich práce prudce vzrostla

Kvůli nedostatku kvalifikovaných lidí řemeslné práce v Česku zdražují. Na obkladače nebo instalatéra lidé mohou čekat i půl roku. A nejspíš se to jen tak nezlepší: zájem o studium těchto oborů stoupá v posledních letech jen mírně, a to i kvůli demografické křivce. Na nedostatek učňů a odborných pracovníků – a ve výsledku i řemeslníků – si stěžují nejen zákazníci, ale také zaměstnavatelé.
19. 2. 2020|

Restauratéři musí obnovovat certifikáty EET. Drobní živnostníci se do systému připojí v květnu

Platnost prvních certifikátů elektronické evidence tržeb (EET) se blíží ke konci. Přes 50 tisíc podnikatelů, kteří do systému vstoupili v první vlně před třemi lety, si je bude muset obnovit do konce listopadu. Od května se EET v takzvané třetí a čtvrté vlně rozšíří na statisíce řemeslníků a dalších drobných živnostníků. Stát si od toho slibuje více peněz vybraných na daních.
21. 10. 2019|
90‘ ČT24

Lidé utíkají od řemesla. Zedníka najdu za kasou, když dostane stejné peníze, říká ředitel odborné školy

Řemeslníků je nedostatek a lidé nejčastěji shánějí truhláře, tesaře nebo podlaháře. Podle ředitele Střední školy polytechnické Brno Andrzeje Bartośe závisí zájem o řemeslné obory na tom, jak jsou prezentované a lukrativní. Jiří Vojtěch z Národního ústavu pro vzdělávání vidí roli i ve vývoji populace; počty žáků podle něj už nesvedou nahradit lidi, kteří odcházejí do důchodu. O tématu se bavili v pořadu 90' ČT24.
14. 8. 2019|

Řemeslníci v Česku chybí a jejich služby zdražují. Nejžádanější jsou zedníci a elektrikáři

Ceny řemeslných prací rostou. V průměru si teď Češi za řemeslníky připlatí o 27 procent víc, než to bylo ještě před dvěma lety. Vyplývá to z dat internetového portálu Nejřemeslníci.cz. Důvodům zdražení dominuje nedostatek pracovní síly, ale vliv má i dobrá ekonomická situace domácností.
3. 2. 2019|
Načítání...