O2 loni rostl počet zákazníků i tržby, čistý zisk ale klesl

Největší tuzemský operátor O2 loni zvýšil konsolidované tržby o 0,8 procenta na 38 miliard korun. Čistý zisk však firmě klesl o 2,5 procenta na 5,45 miliardy korun. Důvodem byly vyšší odpisy kvůli investicím do nákupu sportovních práv, transformaci IT systémů a investicím do sítí na Slovensku. Analytiky výsledky firmy spíše zklamaly.

„Z finančního pohledu byl rok 2018, a zejména jeho druhé pololetí, rokem nejvyšších investic od rozdělení společnosti v roce 2015. Kromě investic do nákupů exkluzivních sportovních práv a transformace informačních systémů jsme pokračovali v investicích do dalšího posílení vlastní mobilní sítě na Slovensku,“ uvedl finanční ředitel Tomáš Kouřil. Dodal, že většina investic směřovala do prorůstových oblastí.

Růst výnosů mobilního segmentu o 1,6 procenta na 20,3 miliardy korun plně nekompenzoval meziročně o 3,6 procenta nižší výnosy v segmentu pevných linek, které dosáhly úrovně 10,4 miliardy. Hlavními zdroji nárůstu byly mobilní data, finanční služby, O2 TV a prodeje zařízení a příslušenství. Na Slovensku vzrostly celkové provozní výnosy v korunách o pět procent na 7,5 miliardy korun. 

Mobilní zákaznická báze se zvýšila meziročně o dvě procenta na 5,04 milionu. Počet smluvních klientů narostl o pět procent na 3,6 milionu. Na Slovensku počet klientů stoupl o 4,7 procenta na 2,03 milionu.

Celkový počet aktivních přístupů k digitální televizi O2 TV se zvýšil o třetinu na 758 tisíc. „Počet zákazníků našich tradičních měsíčních tarifů O2 TV se zvýšil za rok 2018 o více než 60 tisíc a počet mobilních zákazníků smluvních služeb o 165 tisíc. Růst obchodního výkonu je o to cennější, že jsme jej dosáhli současně s úspěšným dokončením historicky největšího transformačního projektu informačních technologií. Ten nám v budoucnu umožní výrazně rozvinout samoobsluhu Moje O2 a zásadně změní způsob, jakým budeme vyvíjet nové produkty a obsluhovat naše zákazníky,“ dodal předseda představenstva a generální ředitel O2 Jindřich Fremuth. 

Analytiky výsledky spíše zklamaly

„Výsledky hospodaření jsou pro nás spíše mírným zklamáním, když s výjimkou ukazatele EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) všechny položky výsledovky zaostaly za našimi i konsensuálními odhady,“ hodnotí čísla analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Ač EBITDA byla ve čtvrtém čtvrtletí 2018 meziročně vyšší o 4,1 %, jedná se podle něho o dopad nového účetního standardu IFRS, který provozní zisk před odpisy a amortizací navýšil o více jak dvě stě milionů korun. „Bez této účetní změny by EBITDA dosáhla pouze 2,6 miliardy, což by znamenalo meziroční propad o 3,7 %,“ vysvětluje.

Celoroční hospodářské výsledky pak podle něho ukazují na růst EBITDA o 6,2 %, ale opět je to vlivem změny účetního standardu, bez něj by EBITDA dosáhla prakticky totožného výsledku jako o rok dříve. „Investice v relaci k provozním výnosům činily za celý loňský rok 11,6 %, což je srovnatelný údaj s rokem 2017. Loňský rok by měl být dle prohlášení managementu vrcholem investičního boomu, zatímco letošní rok bude záviset na tom, zda Český telekomunikační úřad spustí aukci frekvencí,“ dodává.

Pozitivní je pak podle Frayera naopak stále nízká úroveň zadluženosti. Upozornil také, že ve zveřejněné zprávě chybí návrh dividendy, podobně jako tomu bylo vloni. Management svůj návrh v loňském roce zveřejnil v polovině února. „Stejně jako tržní konsensus očekáváme výplatu ve stejné výši jako vloni, tedy 21 korun na akcii.“

Majoritním vlastníkem O2 je s více než 80procentním podílem investiční skupina PPF. Ta vlastní i majitele telekomunikační infrastruktury CETIN, který vznikl oddělením od O2.