Jasný obraz, čistý zvuk, ale možná také nákup nové televize. Druhá vlna digitalizace začala

Víc programů a lepší obraz má přinést druhá vlna digitalizace televizního vysílání, její zkušební fáze začala v březnu. Stávající síť se má úplně vypnout do čtyř let. Pak už na většině současných televizorů nenaladí diváci žádný program z tuzemských pozemních vysílačů. O přechodu na nový systém se mluvilo na konferenci o moderních technologiích v Hradci Králové. 

Video Události
video

Události: Druhá vlna digitalizace televizního vysílání

Desítky nových kanálů přinesla už první vlna digitalizace. Druhá generace digitálního vysílání posune úroveň ještě dál, kromě dalších programů bude mít v novém standardu televizní vysílání čistší obraz než dosud. Zlepšit se mají i přechody mezi barvami i jejich sytost.

„Nové digitální vysílání přinese divákům možnost sledovat všechny kanály České televize ve vysokém rozlišení,“ vysvětluje generální ředitel ČT Petr Dvořák.

K tomu je ale potřeba přístroj, který dokáže takový signál přijímat. Jednou z možností je koupit si set top box, jehož cena začíná na 800 korunách. Druhou pak pořízení nové televize od 5000 korun výš.

Nové televize už jsou připraveny 

„Většina lidí řeší novou digitalizaci právě přes televize. Novinky pro rok 2017 již všechny umí nový standard,“ uvádí mluvčí prodejce Datart Iva Pavlousková. Takových televizí je na trhu přes 80 procent. A jen jeden z deseti zákazníků si dnes kupuje přístroj bez potřebných parametrů.

„Televizory, které splňují standard (DVB-T2 HEVC) v plném rozsahu a jsou námi ověřeny a změřeny, tak jsou označeny logem Ověřeno,“ říká Marcel Procházka z Českých radiokomunikací. Podrobnosti lidé najdou také na webu www.dvbt2overeno.cz.

Zatím ale není potřeba s nákupem spěchat, na nový systém se bude přecházet postupně. A lidé, kteří sledují výhradně satelitní nebo kabelové vysílání, nemusí nic řešit ani do budoucna.