Poptávku po ropě ohrožují elektromobily a čistší paliva, uvádí energetická agentura

Automobily na elektrický pohon a účinnější technologie spotřeby paliv sníží poptávku po ropě do roku 2040 víc, než se očekávalo. Ve svém výhledu globálního energetického trhu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Svět ale podle ní stále může čelit krizi nabídky, pokud nebude dostatečně investovat do nové produkce. Pro příští rok ale zatím platí výhled, že ropy bude na trhu až příliš. Podle OPEC totiž světová ekonomika zpomaluje a dodávky konkurenčních zemí rostou rychleji, než se čekalo.

Ústřední scénář předpokládá, že poptávka po ropě se bude až do roku 2025 každoročně zvyšovat v průměru o jeden milion barelů denně. Následně se tempo růstu ustálí na hodnotě 250 tisíc barelů denně a v roce 2040 dosáhne poptávka vrcholu 106,3 milionu barelů ropy denně.

„Proti loňskému výhledu byla poptávka po ropě v roce 2040 zvýšena o více než jeden milion barelů denně,“ uvedla IEA. Jedním z důvodů jsou podle ní přísnější požadavky na účinnost spalování v USA.

V roce 2040 bude jezdit 300 milionů elektromobilů

Stejně jako vloni agentura předpokládá, že v roce 2040 bude na silnicích jezdit na 300 milionů elektromobilů, nově ale odhaduje, že kvůli těmto vozům klesne poptávka po ropě o 3,3 milionu barelů denně, zatímco dříve počítala s poklesem o 2,5 milionu barelů denně. Ještě významnější pro zpomalení poptávky je ale efektivita spotřeby konvenčních paliv. Z tohoto důvodu může poptávka po ropě být v roce 2040 nižší o více než devět milionů barelů denně.

Agentura očekává, že poptávka po ropě v silniční dopravě do roku 2040 dosáhne 44,9 milionu barelů denně z loňských 41,2 milionu barelů denně. Poptávka průmyslu by se měla zvýšit na 23,3 milionu z loňských 17,8 milionu barelů denně.

Největší poptávka po ropě bude z Číny a Indie

Celosvětový růst poptávky po ropě bude pocházet z rozvíjejících se ekonomik v čele s Čínou a Indií, zatímco u vyspělejších ekonomik zřejmě bude do roku 2040 v průměru klesat ročně o více než 400 tisíc barelů denně, uvedla IEA.

obrázek
Zdroj: ČT24

Celosvětová flotila osobních automobilů se do roku 2040 podle odhadu agentury zvýší o 80 procent na dvě miliardy. To je stejný odhad jako v loňském výhledu.

Na straně nabídky budou do roku 2025 dominovat Spojené státy, které jsou už teď největším světovým producentem ropy. Ze současných asi 11,6 milionu barelů denně zvýší těžbu ropy o 5,2 milionu barelů denně. Poté se podle IEA bude těžba v USA snižovat. Podíl Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na trhu ropy se do roku 2040 zvýší na 40 procent ze současných asi 30 procent.

„Analýza ukazuje, že spotřeba ropy se v příštích desetiletích bude zvyšovat díky růstu poptávky petrochemického průmyslu, přepravních služeb a letecké přepravy. Pokrýt tento růst ale znamená, že schvalování konvenčních ropných projektů se musí zdvojnásobit ze stávající nízké úrovně,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

„Výroba automobilů je perspektivní průmyslové odvětví, které v příštích dvou desetiletích zažije velký boom v rozvíjejícím se světě. Dominantní část poptávky po automobilech bude tvořit asijský trh, který nadále bude preferovat konvenční paliva,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Snahy vyspělých zemí snižovat spotřebu ropy se tak podle něho nesetkávají s pochopením v rozvíjejícím se světě. „Tamní obyvatelé začínají bohatnout a chtějí využívat výdobytky moderní doby v čele s automobily. Vzhledem k očekávání populační expanze, kdy kolem roku 2040 se počet lidí na planetě bude blížit devíti miliardám, je pravděpodobné, že výrazně vzroste počet osobních automobilů,“  dodává.

Pro příští rok však OPEC varuje, že bude ropy až moc

V příštím roce by se na trhu mohl objevit přebytek ropy, protože světová ekonomika zpomaluje a dodávky od konkurenčních zemí rostou mnohem rychleji, než se očekávalo. Ve své zprávě o situaci na trhu s ropou to uvedla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Podle kartelu je to důvod, proč by na svém zasedání příští měsíc měl rozhodnout o snížení produkce.

OPEC jen několik měsíců po zvýšení těžby opět mluví o jejím snížení, a to kvůli poklesu cen a růstu dodávek od jiných producentů než těch, se kterými se dohodl na koordinaci těžby. Tento posun však zřejmě zhorší vztahy členských zemí kartelu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který v pondělí vyzval OPEC, aby těžbu nesnižoval.

Podle úterní zprávy by celosvětová poptávka po ropě v příštím roce měla vzrůst o 1,29 milionu barelů denně. To je o 70 tisíc barelů méně, než OPEC očekával minulý měsíc. Svůj výhled poptávky tak organizace snížila již čtvrtý měsíc po sobě.

Dodávky ropy ze zemí, které nejsou členy kartelu se mají zvýšit o 2,23 milionu barelů denně. To je o 120 tisíc barelů denně více, než OPEC uváděl v minulé zprávě. „I když ropný trh nyní dosáhl rovnováhy, odhady na rok 2019 u růstu dodávek mimo OPEC naznačují vyšší objem, který překoná růst světové poptávky po ropě, což způsobí zvýšení nadměrných dodávek na trh,“ uvádí se ve zprávě. „Nedávná revize prognózy globálního ekonomického růstu směrem dolů a související nejistoty potvrzují vznikající tlak na poptávku po ropě zaznamenaný v minulých měsících.“

Spolu s Ruskem a některými dalšími světovými producenty se OPEC v červnu dohodl na zvýšení produkce. Předcházel tomu Trumpův tlak kvůli vysokým cenám ropy. O nových těžebních cílech by měla skupina jednat 6. prosince, uvedla agentura Reuters.