Státní finance skončí vyrovnaně, očekává Schillerová. Opozice by chtěla rezervu pro čas krize

Hospodaření státu by mohlo letos skončit vyrovnaně. Dosavadní vývoj tomu nasvědčuje, je přesvědčena ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO). Pokud by se to vládě podařilo, bylo by to teprve popáté v historii samostatného Česka, kdy by rozpočet nevykázal schodek.

Za prvních devět měsíců hospodařila vláda s přebytkem téměř 17 miliard korun. Všeobecně se však předpokládá, že výslednou bilanci zhorší do konce roku několik faktorů. 

Za prvé to, že kabinet v rozpočtu (na letošní rok je schválen s deficitem 50 miliard korun) nepočítal se slevami na jízdné pro děti, studenty a důchodce. A za druhé fakt, že závěrem roku se tradičně více utrácí. 

Výsledek rozpočtu za prvních devět měsíců
Zdroj: MF ČR

Například na investice do staveb silnic a dálnic. Je to vidět i kolem Znojma. Právě ve středu zde stavaři pokládali nový asfalt na druhé části obchvatu města. „Znojmo je zatíženo tranzitní dopravou, a to hlavně kamionovou. Právě jedině obchvat dokáže odvést desetitisíce aut z centra města,“ zmínila mluvčí Městského úřadu Znojmo Zuzana Pastrňáková.

Také v Otrokovicích na Zlínsku čekají roky na obchvat. Pracovat se začalo v těchto dnech. Na přípravy a stavbu tříkilometrového úseku půjde jen letos ze státního rozpočtu 179 milionů korun.

Náklady státu na stavby silnic, dálnic, železnic a na další investice vzrostly oproti loňsku ze všech výdajů nejvíc. Téměř o 20 miliard. 

Rozpočet investice
Zdroj: ČT24

Peníze letos vláda investuje také do opravy svého sídla, Strakovy akademie. Právě teď tam stavebníci opravují fasádu, střechu i některé vnitřní prostory. Celkem hodlá kabinet za rekonstrukci své budovy zaplatit skoro 300 milionů.

Ministersterstvo financí se musí vypořádat i s tím, že například výdaje na důchody letos stouply o více než 13 miliard korun. 

Alena Schillerová ale spoléhá na růst výběru daní a pojistného. „Meziročně jsme vybrali v podstatně něco kolem 100 miliard navíc,“ konstatovala. „Už dnes vidíme, že směřujeme k vyrovnanému rozpočtu,“ dodala. Zároveń odhadla, že bude velmi mírný plus. 

„Ukazuje se, že nám šlape ekonomika a daří se vybírat daně. Jakkoli tento rozpočet je ještě dílem minulé koaliční vlády, v jejímž čele stála sociální demokracie,“ komentoval vývoj Jan Hamáček, vicepremiér a předseda sociálních demokratů.

Opozice: vláda promarnila velmi dobré časy

Opozice vidí vývoj odlišně. Podle ní se kabinetu nedaří vytvářet rezervy na dobu případné krize.

„Bohužel ty velmi dobré časy, kdy zcela mimořádně se dařilo i příjmům státního rozpočtu, vláda promarnila,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. 

Kritický byl i předseda SPD Tomio Okamura. „V tomto období se měly splácet dluhy a vytvářet finanční polštáře pro období, kdy ekonomika půjde klesat.“

Rovněž předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský zmínil, že „v této době by se měla vytvářet rezerva pro časy, které vždycky nebudou tak příznivé, jako jsou tyto“. 

Komunisté hospodaření vlády nekritizují. „Je to ten růst mezd, který jsme zaznamenali. To znamená, že se zvýšily příjmy z vyšších mezd, než se plánovalo,“ řekl předseda strany Vojtěch Filip.

Naposledy skončilo hospodaření státu v plusu v roce 2016. Tehdy pomohly hlavně evropské peníze.

Vývoj rozpočtu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...