V Ostrově začala vznikat druhá průmyslová zóna. Má to zařídit miliarda korun

Padesát let se v Ostrově na Karlovarsku vyráběly hlavně trolejbusy – ročně jich z brány tamní továrny vyjelo asi 350. Když se před osmi lety produkce přesunula jinam, začal areál chátrat. Nyní  naopak odstartovala naděje na jeho nový život – do konce příštího roku zde má vzniknout za téměř miliardu korun průmyslová zóna. A tak některé staré budovy začali bourat.

Video Události
video

Události: Rekonstrukce chátrajícího průmyslového areálu v Ostrově

Obří hydraulické kleště se postupně zakusují do komína vysokého 60 metrů. Symbolicky první objekt pak jde k zemi. Pozemky je třeba zbavit ekologické zátěže, něco z bývalých hal ale bude možné recyklovat.

„Tohle je unikátní demolice a sanace z toho důvodu, že to je obrovské území, 30 hektarů,“ řekl Pavel Sovička, generální ředitel firmy Panattoni Europe. Ta investuje miliardu do výstavby nové průmyslové zóny. 

V  budoucnu tu mají stát dvě výrobní i skladovací haly o rozloze 120 tisíc metrů čtverečních. Zóna nabídne až tisíc pracovních míst. 

Vizualizace budoucí podoby areálu
Zdroj: ČT24
Přes nízkou nezaměstnanost se developer nedostatku lidí neobává.

Zóna navíc těsně sousedí s ostrovskou věznicí. I to má být pro zaměstnavatele výhoda. Ředitel Věznice Ostrov Pavel Zange již uvedl, že jsou schopni poskytnout 300 až 400 vězňů.

Součástí areálu je také národní kulturní památka – Rudá věž smrti, která tu zůstane. Po válce tu političtí vězni prosévali a drtili uranovou rudu. Budova je dodnes plná radioaktivního prachu.

I proto ji komunisté nezbourali – báli se, aby tady nebyl nějaký malý Černobyl, uvedl místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek. 

Ostrov bude mít už druhou průmyslovou zónu. Tu první, na opačném konci města, nechala před devatenácti lety postavit radnice.