Dogecoin vznikl jako vtip, dnes je z něj nejvýkonnější kryptoměna

Současný trh digitálních měn je v silném útlumu. Od začátku roku ztratil kolem 640 miliard dolarů (14,2 bilionu Kč) a každý krátký vzestup vystřídal další nelítostný výprodej. Za posledních 30 dní zpevnila jen kryptoměna s názvem dogecoin, která vnikla z recese.

Bitcoiny
Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: Michael Weber

Měna dogecoin byla vytvořena v roce 2013 jako parodie na internetový mem Doge, který tehdy ovládal internet. Mem Doge je založen na obrázcích psí rasy shiba doplněné vtipným vnitřním monologem.

Za poslední zhruba měsíc se hodnota dogecoinu podle serveru OnChainFX, který sleduje kryptoměny, zvýšila asi o 160 procent.

Proč zrovna dogecoin? Odpovědět na tuto otázku je stejně těžké jako říci, proč má tato mince vůbec nějakou hodnotu. Nicméně internetem koluje teorie, že na popularitě získala, když byla v polovině července přidána do oblíbené aplikace pro bezplatné obchodování na burze Robinhood.

I když to může vypadat jako slabý důvod pro zvýšení ceny, pointa může spočívat ve snadném přístupu k této minci. Čím jednoduší je mince nakoupit a obchodovat s nimi, tím větší balík peněz se do takového obchodu může vložit.

Parodii na kryptoměny založila i Venezuela. Ale ne záměrně

Další „parodií“ na kryptoměny, byť ne záměrnou, byl i záměr venezuelské vlády vydat vlastní kryptoměnu petro, krytou venezuelskou ropou.

Jak se stanoví hodnota měny petro
Zdroj: Oficiální vládní dokument, Elpetro.gob.ve

Venezuelská kryptoměna petro je ale podle českých odborníků na kryptoměny tak trochu „výsměch“ celému konceptu virtuálních peněz, který je založen na decentralizaci. „Samotné petro je svou architekturou silně centralizováno a jeho krytí přes ropu je závislé na státu. Z těchto důvodů se nejedná o skutečnou kryptoměnu v pravém slova smyslu. Je to spíše parodie, která chce využít popularity kryptoměn,“ konstatoval už dříve hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

A po petru Venezuela přišla i s další kryptoměnou petro gold, krytou zlatem. Naopak ministerstvo spravedlnosti Jižní Koreje začátkem letošního roku oznámilo, že zakáže obchodování s kryptoměnami, které jsou v tamní zemi velmi populární. To vyvolalo protesty a tamní vláda nakonec oznámila, že bude virtuální měny alespoň regulovat.

Boj kryptoměnám vyhlásila také americká internetová společnost Google, když začátkem letošního roku oznámila, že zakáže na svých webových stránkách reklamu na kryptoměny a další neregulované či spekulativní finanční produkty. Následuje tak totožný lednový krok společnosti Facebook.