Rozpočet počítá s rekordním růstem výdajů na platy. Stát se chystá přijímat učitele, vojáky i policisty

7 minut
Události: Stát dá rekordně na platy
Zdroj: ČT24

Výdaje na platy učitelů, policistů, vojáků, hasičů, úředníků a dalších státních zaměstnanců mají v příštím roce vzrůst skoro o třicet miliard. Číslo je patrné z návrhu státního rozpočtu na přístí rok. I přes rekordní nárůst nákladů na výdělky bude ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) prosazovat schodek rozpočtu ve výši čtyřicet miliard korun. Ten je pro ni nepřekročitelný.

Rekordní nárůst výdajů na platy má hned několik důvodů. Učitelé dostanou přidáno o 15 %, státní zaměstnanci v průměru o osm. Existuje také plán přijmout do školství víc než 16 tisíc nových pedagogů. Víc má být i policistů nebo vojáků.

Například průměrný plat vojáků bez příplatku na bydlení je nyní 37 tisíc korun měsíčně. Po zvýšení v příštím roce o víc než sedm procent dosáhnou na téměř čtyřicet tisíc. To by mohl příznivě pocítit i Daniel z 15. ženijního pluku v Olomouci. Jako poručík pobírá měsíční plat přes 37 tisíc. Vyšší peníze by použil třeba na cestování nebo na sport. 

Platy v rozpočtu
Zdroj: ČT24

Polepší si i lidé na soudech a státních zastupitelstvích. „Výsledek jednání o platech nesoudcovského personálu na soudech a servisního, byť odborného personálu na státních zastupitelstvích je velmi uspokojivý,“ netajil spokojenost ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (nestr. za ANO).  

Ještě ve středu se vládní koalice ANO a ČSSD dohodla, že přidá na platy státních zaměstnanců poslední tři miliardy.

I proto vzrostou příští rok náklady na platy skoro o třicet miliard. A to přesto, že ministryně financí hodlá seškrtat víc než dva tisíce neobsazených míst a ušetřit tak 3,5 miliardy. Jedním z důvodů je fakt, že vláda vyčlenila skoro sedm miliard na víc než 16 tisíc nových pedagogů. „To číslo je potřeba chápat jako maximální možný počet, který bychom rádi dostali do školství,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (nestr. za ANO).

Pravicové opozici jsou vládní záměry to podezřelé. Místopředseda poslaneckého klubu a ekonomický expert ODS Jan Skopeček si nemyslí, že by byl stát schopen nabrat takový počet nových učitelů. „Spíše si myslím, že si tím vláda vytváří vatu ve státním rozpočtu,“ naznačil.

První místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéta Pekarová Adamová by pak počet státních zaměstnanců snižovala.

Platy v rozpočtu
Zdroj: ČT24

Vláda bude státní rozpočet na rok 2019 poprvé projednávat 19. září. Jednání koaličního kabinetu se v tento den zúčastní i prezident Miloš Zeman. Nejpozději do konce září má návrh státního rozpočtu doputovat do Poslanecké sněmovny. Poslanci – senátoři o něm nehlasují – ho budou schvalovat v prosinci. 

Státní rozpočet
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 4 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 4 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 11 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
16. 7. 2025

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
16. 7. 2025

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
16. 7. 2025
Načítání...