Odchod ČEZu z Bulharska se komplikuje, antimonopolní úřad zakázal prodej firmě Inercom

Bulharský antimonopolní úřad nedovolí místní firmě Inercom převzít bulharské aktivity české energetické společnosti ČEZ. S odkazem na sdělení úřadu to uvedla agentura Reuters. ČEZ podepsal dohodu o prodeji svých bulharských aktivit malé a prakticky neznámé firmě Inercom letos v únoru.

Video Zprávy v 16
video

Bulharský antimonopolní úřad zakázal prodej tamních aktivit ČEZu firmě Inercom

„S rozhodnutím antimonopolního úřadu se musíme nejdříve podrobně seznámit a následně rozhodneme o dalším postupu,“ uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Dohoda, jejíž hodnota se odhaduje na 320 milionů eur (8,3 miliardy Kč), vzbudila pochybnosti, zda tak malá společnost, jako je Inercom, dokáže financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru vyvolaly také nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze nutné k tak velkému nákupu.

ČEZ chce po Bulharsku stovky milionů eur

ČEZ, který je v České republice největší energetickou společností ve většinovém vlastnictví státu, vede s bulharskou vládou arbitrážní řízení. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože podle tvrzení českého podniku nedokázala ochránit jeho investice do energetiky v Bulharsku.

Na bulharský trh vstoupil ČEZ ke konci roku 2004. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost podle agentury Reuters dodává elektřinu zhruba polovině obyvatel sedmimilionové země.