Bulharská ministryně je dle médií napojená na firmu, co převezme byznys ČEZu. Teď musela rezignovat

Bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová rezignovala poté, co se objevily zprávy, že je napojená na vlastníky malé a prakticky neznámé firmy Inercom, která kupuje majetek české energetické společnosti ČEZ v Bulharsku. Ministryně v pátek oznámila, že předala rezignaci premiérovi, a ten podle agentury Reuters potvrdil, že ji přijme.

ČEZ ve čtvrtek oznámil, že schválil prodej bulharských aktiv společnosti Inercom Bulgaria, v pátek pak smlouvu podepsal. Transakce podléhá ještě schválení bulharského antimonopolního úřadu, informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková. Cena transakce nebyla zveřejněna. ČEZ ale již dříve uvedl, že nabídka Inercomu je výrazně nad tržní hodnotou prodávaných aktiv stanovenou nezávislým oceněním.

Bulharský ekonomický týdeník Kapital s odkazem na své zdroje napsal, že cena obchodu je zhruba 320 milionů eur (8,1 miliardy korun).

Smlouva bude ještě prověřena 

Premiér Bojko Borisov novinářům v Bruselu řekl, že rezignaci Petkovové přijme, jakékoliv možné provinění ale odmítl. Dohodu podle něj prověří nezávislé regulační orgány, které rozhodnou, zda ji schválí.

Podle bulharského listu Kapital Borisov také uvedl, že o situaci v pátek ráno mluvil s českým premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). 

Bojko Borisov

Bojko Borisov

bulharský premiér

„Když jsem s ministryní Petkovovou mluvil, řekla mi, že je zná. Chci potvrdit, že (vláda) žádným způsobem tu dohodu neovlivnila.“

Bojko Borisov

bulharský premiér
 Šéf bulharské parlamentní komise pro energetiku Deljan Dobrev vyjádřil obavy, zda bude málo známý podnik schopen spravovat strategický majetek v energetickém sektoru s ročními příjmy zhruba 1,8 miliardy leva (23,3 miliardy Kč). Obavy z výběru kupce a jeho schopnosti dohodu financovat vyjádřila také opozice.

 „Znám ty lidi více než 20 let. A protože v žádném případě nechci, aby ty vztahy byly komentovány, aby byl důvod k pochybnostem o té dohodě, mluvila jsem s premiérem,“ řekla Petkovová novinářům. „To správné, co je třeba udělat, když je byť i nejmenší pochybnost o nějakém problému nebo o případném vlivu, je podle mého názoru nabídnout rezignaci premiérovi. On pak rozhodne, co dál,“ uvedla. 

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje asi tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. 

Společnost ČEZ se rozhodla z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady. Kromě toho se chce soustředit na Českou republiku a střední Evropu a na obnovitelné zdroje energie v zemích, jako je Německo a Francie. Předloni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.

Společnost už loni oznámila, že našla kupce pro svou bulharskou černouhelnou elektrárnu Varna, kterou prodávala odděleně.