„I při letošní nižší předpokládané úrodě základních obilovin nedostatek těchto strategických komodit v České republice nehrozí. Podle posledních zpracovaných bilancí jsou u nás zásoby obilí na úrovni více než jeden milion tun,“ uvedl k prvním odhadům ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek.
Odhad sklizně základních obilovin je zhruba o 15 procent nižší než průměr sklizní za posledních pět let a asi o desetinu nižší ve srovnání s desetiletým průměrem. Osevní plochy základních obilovin letos mírně poklesly na 1,250 milionu hektarů, na meziročním poklesu sklizně se tak podílí především o 7,2 procenta nižší očekávaný hektarový výnos, uvedl statistický úřad.

Jiří Hrbek z ČSÚ k prvním letošním odhadům úrody
„Horší výsledek se projeví na cenách domácích potravin. Zdražovat by mělo zejména pečivo. Jeho cena se podle měsíčního šetření statistického úřadu v červnu zatím držela o něco níže než v loňském roce. Špatná úroda se projeví až v podzimních a zimních měsících,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.
Nižší bude podle odhadu k 10. červnu letošní sklizeň pšenice ozimé, která zabírá téměř třetinu z celkové osevní plochy, ječmene jarního i ozimého a tritikale, což je kříženec žita a pšenice. Naopak více by se mělo sklidit pšenice jarní a žita.
Plocha osetá řepkou je druhá nejvyšší za sledované období
Lepší sklizeň na úrovni 1,221 milionu tun se očekává u řepky. Její osevní plocha se meziročně rozšířila na 412 tisíc hektarů a podle statistiků je po roce 2013 druhou nejvyšší v historii sledování. Vláda přitom před dvěma lety schválila strategii, podle které by se měla v tuzemsku snížit do roku 2030 výměra řepky o desítky tisíc hektarů. Proti roku 2016 se jí osetá plocha zatím zvýšila o více než 15 tisíc hektarů.
Předpokládaná produkce řepky je srovnatelná s desetiletým průměrem, ale v porovnání s průměrem za posledních pět let je odhad letošní sklizně o 9,5 procenta nižší.