Půl roku už nesmí být igelitky zadarmo. Zájem klesl někde až o osmdesát procent

Už půl roku platí zákon, který zakazuje obchodům dávat zdarma igelitové tašky. Česká obchodní inspekce (ČOI) kvůli porušení novely rozdala 14 pokut za 58 tisíc korun. Inspektoři se o prodej igelitových tašek zajímají při celkových kontrolách obchodů, speciálně kvůli nim ale kontroly nedělají. Prodejci potvrzují, že prodej plastových tašek výrazně klesl, někde až o 80 procent. Přibývá zákazníků, kteří používají papírové tašky nebo si nosí vlastní.

Igelitky nesmí být od ledna 2018 pro zákazníky zdarma. Ceny tašek si každý prodejce mohl určit sám. Nesměly být ale pouze symbolické a musely pokrýt náklady na jejich pořízení. Právě to je jeden z nejčastějších prohřešků, kterých se obchodníci podle zjištění inspekce dopustili.

„Nejnižší pokuta, kterou ČOI udělila, činila tisíc korun. Nejvyšší pak 15 tisíc – v tomhle případě objevila inspekce několikero pochybení,“ přiblížil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Od začátku roku do konce května inspektoři zkontrolovali celkem 520 prodejců.

Pokles zájmu o igelitové tašky od zavedení novely registruje například největší český e-shop Alza.cz. „Například na holešovickém AlzaShowroomu (který patří k nejfrekventovanějším pobočkám) klesla spotřeba od začátku roku až o 80 procent,“ řekla mluvčí Alza.cz Patricie Šedivá.

Hypermarket Globus zpoplatnil jednorázové tašky už v lednu 2014, zákazníci za ně zaplatí jednu korunu. „Dříve považovali tyto tašky za přirozenou součást servisu. Ročně jsme jich rozdali něco málo přes 40 milionů kusů. V posledních letech počet prodaných tašek několikanásobně klesl,“ vysvětluje Pavla Hobíková z oddělení externí komunikace Globusu.

V obchodních řetězcích Lidl nedostávali zákazníci igelitové tašky zdarma nikdy a od března 2017 už si je tam nemohou ani koupit. „Důvodem, proč jsme se k tomuto kroku rozhodli, byla stále větší spotřeba igelitových tašek. Jen v našich prodejnách jsme jich za rok 2016 prodali více než 27 milionů kusů, což znamená obrovské množství odpadu,“ říká mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Výjimku tvoří tenké sáčky, které se používají třeba na ovoce a zeleninu nebo pečivo. Ty zůstaly i nadále zdarma. Některé obchody nabízí alternativu v podobě sáčků papírových.

Zahlcení papírovými taškami se ministerstvo neobává

Přibývá zákazníků, kteří si nosí do obchodů vlastní tašky. Nejčastěji látkové, papírové nebo pevné igelitové. „Poptávka po igelitových taškách stagnuje a nezaznamenáváme jejich růst. Častěji se ovšem setkáváme s taškami permanentními, které si zákazníci nosí z domova nebo u nás koupí,“ říká Zlata Ulrichová z vedení strategického marketingu Penny Marketu.

Většina obchodů s potravinami už dnes nabízí recyklovatelné papírové tašky. Ty se cenově pohybují nejčastěji okolo pěti korun. Zahlcení papírovými taškami ale podle ředitele odboru odpadů Ministerstva životního prostředí Jaromíra Manharta nehrozí.

„Papírové tašky zákazníci často opakovaně používají, což vyplývá i z našich osobních zkušeností v rámci odboru odpadů na ministerstvu. Kromě toho jsou tyto tašky recyklovatelné a v životním prostředí se poměrně snadno a relativně rychle rozkládají za běžných klimatických podmínek, na rozdíl od těch plastových,“ dodal Manhart.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 18 mminutami

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 9 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
před 18 hhodinami

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Vláda schválila navýšení příplatku pro Vězeňskou službu i celníky

Navýšení stabilizačního příplatku pro Vězeňskou službu (VS) o tři tisíce korun ve středu schválila vláda. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům po zasedání vlády řekl, že rozhodnutí se týká také celní správy a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vláda také oznámila, že zařadila na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Olega Osipova, dlouholetého spolupracovníka bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medvěděva.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Evropská komise navrhla klimatický cíl pro rok 2040

Evropská komise ve středu navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o devadesát procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Návrh ovšem vůbec poprvé počítá s tím, že země EU budou moci využívat takzvané uhlíkové kredity z rozvojových států k dosažení cíle v oblasti emisí.
včeraAktualizovánovčera v 14:37

Šest firem dostalo masivní pokutu za kartely kolem železnic

Celkem 157 milionů korun musí na pokutách zaplatit šestice firem, které se zabývají opravami a modernizací železničních stanic a přejezdů. Podle antimonopolního úřadu (ÚOHS) firmy uzavíraly kartelové dohody a manipulovaly tak s veřejnými zakázkami, které zadávala Správa železnic v letech 2015 až 2021.
včeraAktualizovánovčera v 13:57

Nezletilí těžko shánějí brigádu na léto. Některé to žene do šedé zóny

Někteří mladí lidé do osmnácti let mají problém sehnat na léto brigádu. Vyplývá to z vyjádření personálních agentur i samotných zájemců o přivýdělek. Poptávka i nabídka přitom jsou. Jenže zatímco zaměstnavatele odrazují omezení spojená s věkem, kdy nezletilí nemůžou například pracovat s penězi, uchazečům o brigády se zase nelíbí nabízené pozice. Někteří kvůli tomu volí raději práci načerno.
včera v 11:59
Načítání...