Půl roku už nesmí být igelitky zadarmo. Zájem klesl někde až o osmdesát procent

Už půl roku platí zákon, který zakazuje obchodům dávat zdarma igelitové tašky. Česká obchodní inspekce (ČOI) kvůli porušení novely rozdala 14 pokut za 58 tisíc korun. Inspektoři se o prodej igelitových tašek zajímají při celkových kontrolách obchodů, speciálně kvůli nim ale kontroly nedělají. Prodejci potvrzují, že prodej plastových tašek výrazně klesl, někde až o 80 procent. Přibývá zákazníků, kteří používají papírové tašky nebo si nosí vlastní.

Igelitky nesmí být od ledna 2018 pro zákazníky zdarma. Ceny tašek si každý prodejce mohl určit sám. Nesměly být ale pouze symbolické a musely pokrýt náklady na jejich pořízení. Právě to je jeden z nejčastějších prohřešků, kterých se obchodníci podle zjištění inspekce dopustili.

„Nejnižší pokuta, kterou ČOI udělila, činila tisíc korun. Nejvyšší pak 15 tisíc – v tomhle případě objevila inspekce několikero pochybení,“ přiblížil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Od začátku roku do konce května inspektoři zkontrolovali celkem 520 prodejců.

Pokles zájmu o igelitové tašky od zavedení novely registruje například největší český e-shop Alza.cz. „Například na holešovickém AlzaShowroomu (který patří k nejfrekventovanějším pobočkám) klesla spotřeba od začátku roku až o 80 procent,“ řekla mluvčí Alza.cz Patricie Šedivá.

Hypermarket Globus zpoplatnil jednorázové tašky už v lednu 2014, zákazníci za ně zaplatí jednu korunu. „Dříve považovali tyto tašky za přirozenou součást servisu. Ročně jsme jich rozdali něco málo přes 40 milionů kusů. V posledních letech počet prodaných tašek několikanásobně klesl,“ vysvětluje Pavla Hobíková z oddělení externí komunikace Globusu.

V obchodních řetězcích Lidl nedostávali zákazníci igelitové tašky zdarma nikdy a od března 2017 už si je tam nemohou ani koupit. „Důvodem, proč jsme se k tomuto kroku rozhodli, byla stále větší spotřeba igelitových tašek. Jen v našich prodejnách jsme jich za rok 2016 prodali více než 27 milionů kusů, což znamená obrovské množství odpadu,“ říká mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Výjimku tvoří tenké sáčky, které se používají třeba na ovoce a zeleninu nebo pečivo. Ty zůstaly i nadále zdarma. Některé obchody nabízí alternativu v podobě sáčků papírových.

Zahlcení papírovými taškami se ministerstvo neobává

Přibývá zákazníků, kteří si nosí do obchodů vlastní tašky. Nejčastěji látkové, papírové nebo pevné igelitové. „Poptávka po igelitových taškách stagnuje a nezaznamenáváme jejich růst. Častěji se ovšem setkáváme s taškami permanentními, které si zákazníci nosí z domova nebo u nás koupí,“ říká Zlata Ulrichová z vedení strategického marketingu Penny Marketu.

Většina obchodů s potravinami už dnes nabízí recyklovatelné papírové tašky. Ty se cenově pohybují nejčastěji okolo pěti korun. Zahlcení papírovými taškami ale podle ředitele odboru odpadů Ministerstva životního prostředí Jaromíra Manharta nehrozí.

„Papírové tašky zákazníci často opakovaně používají, což vyplývá i z našich osobních zkušeností v rámci odboru odpadů na ministerstvu. Kromě toho jsou tyto tašky recyklovatelné a v životním prostředí se poměrně snadno a relativně rychle rozkládají za běžných klimatických podmínek, na rozdíl od těch plastových,“ dodal Manhart.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 16 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 17 hhodinami

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
včeraAktualizovánovčera v 15:39

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025
Načítání...