V Česku chybí brigádníci, nepomáhají ani vyšší odměny

V Česku je nouze o brigádníky. Firmy při nízké nezaměstnanosti obtížně obsazují letní krátkodobé pozice. Nepomáhá ani přidávání peněz. Odměny napříč obory i regiony vzrostly meziročně o víc než deset procent.

Video Události
video

V Česku chybí brigádníci, nepomáhají ani vyšší odměny

Převozník firmy Pražské Benátky Daniel Franěk dříve přívozem do práce jen jezdil. Teď už ho čtvrtým rokem sám řídí. Pracuje s ním asi stovka kolegů, téměř polovina z nich jako sezonní brigádníci. Ale firma potřebuje další – spustila tak v únoru velkou náborovou kampaň. Zatím se jim hlásí především starší lidé, převážně nad padesát let.

„Na přívoz jde často jezdit i doktor i s akademickými tituly a vítá to jako příjemnou změnu,“ říká pražský převozník Zdeněk Bergman.

Podle marketingové manažerky personálně poradenské firmy Randstad Alžběty Honsové je možné nyní u firem pozorovat to, že se pokoušejí nastavit nabídku úvazku tak, aby vyhovoval například rodičům malých dětí nebo lidem, kteří jsou staršího věku.

Brigádníci si přijdou letos na víc 

Průměrná sazba na hodinu se tak letos brigádníkům zvýšila zhruba o desetinu na 140 korun. Zájemců je ale i tak málo. „Nyní je celkem běžné, že nabídky jsou za sto padesát, za sto šedesát korun, a firmy stále nemohou najít dostatek studentů,“ říká marketingový manažer společnosti Manpower Jiří Halbrštát. Ve firmách tak často vypomáhají rodinní příslušníci nebo i management společností.

Stále obtížnější je sehnat brigádníky i na jednorázové akce, jako jsou festivaly a koncerty.  Potvrzuje to i ředitel Slavnosti cideru Pavel Železný. „Myslím, že jsme přidali asi o dvacet procent, ale dáváme i bonusy,“ říká. Ukazuje se ale, že odměny už nejsou pro současné studenty při rozhodování klíčové.

„Lidé si dnes už začali všímat toho, že peníze jsou jedna věc, ale druhá věc je třeba přístup nadřízených,“ vysvětluje brigádnice na slavnostech cideru Anna Křížková. Letní brigády také ovlivňuje třeba i touha mladých vyrazit do zahraničí a tam si nejen při brigádách vydělat, ale zároveň také poznat danou zemi.