Nečekaný propad ratingu Turecka. Agentura S&P zařadila zemi hlouběji do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's nečekaně snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka hlouběji do spekulativní kategorie. Své rozhodnutí zdůvodnila obavami o výhled inflace a propadem turecké liry. Rating snížila o jeden stupeň z BB na BB-. Turecký ministr financí označil rozhodnutí za politicky motivované, uvedla agentura Reuters.

Analytici S&P upozornili, že rating snížili mimo pravidelně naplánovaný přezkum. To ukazuje na rostoucí obavy. Na úrovni BB- se nachází například Vietnam.

Turecký ministr financí Naci Agbal v rozhovoru na televizní stanici NTV uvedl, že načasování změny ratingu vyvolává dojem, že rozhodnutí bylo přijato s politickými cíli.

Prezident Recep Tayyip Erdogan totiž minulý měsíc nečekaně vyhlásil předčasné parlamentní a prezidentské volby, které se mají konat v červnu, téměř o rok dříve. Pokud ve volbách uspěje, vrátí se do prezidentského úřadu s novými, rozsáhlými pravomocemi, které byly jen těsně schváleny v loňském referendu.

Přehřátá turecká ekonomika čelí podle agentury riziku tvrdého přistání

„Snížení odráží naše obavy ohledně zhoršujícího se výhledu inflace a ohledně dlouhodobého poklesu a nestability směnného kurzu v Turecku,“ uvedla S&P. Dodala, že se obává také zhoršení vnějšího postavení Turecka a rostoucího napětí v zadluženém soukromém sektoru. Ani poslední zásah centrální banky z minulého týdne podle názoru agentury nebude stačit ke snížení inflace na cílových pět procent nebo omezení nestability směnného kurzu.

Neochota centrální banky výrazně zpřísnit měnovou politiku v době, kdy míra inflace přesahuje deset procent, zvýšila obavy, že podléhá vlivu prezidenta Erdogana. S&P to zmínila i ve svém prohlášení, když uvedla, že centrální banka čelí rostoucímu politickému tlaku.

Kvůli poklesu turecké liry vůči dolaru nastanou pro soukromý sektor těžké časy, protože musí splácet dluh v zahraničních měnách, míní agentura. Vývoj kurzu negativně ovlivní i vládní dluh, z něhož je 40 procent v zahraničních měnách, dodala. Mnoho velkých tureckých firem se už snaží své dluhy restrukturalizovat.

„To snížení odráží náš názor, že přehřátá turecká ekonomika, která roste díky úvěrům, čelí riziku tvrdého přistání,“ dodala S&P.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory. Ukazuje jim zejména, jaká je pravděpodobnost, že ten který úvěr bude řádně a včas splacen. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit i levnější půjčky. Pokud je rating, jako v případě Turecka, ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako například penzijní fondy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 5 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 18 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 18 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...