V nezaměstnanosti Česko vyniká mezi státy EU. Jenom u mladých je lepší Německo

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v eurozóně zůstala v březnu na nejnižších hodnotách od roku 2008. V celé EU činila 7,1 procenta, což je nejméně od září 2008. V zemích eurozóny pak byla nejníže od prosince 2008 a dosáhla 8,5 procenta. Data zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost z členských zemí Unie vykazuje Česká republika.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Ve 28 zemích Unie bylo v březnu bez práce 17,481 milionu lidí, z toho 13,824 milionu v eurozóně. Proti únoru počet nezaměstnaných v Unii klesl o 94 tisíc a v zemích s eurem o 83 tisíc.

Z jednotlivých členských zemí měla nejnižší míru nezaměstnanosti podle Eurostatu Česká republika, a to 2,2 procenta. Dál se navíc v tuzemsku snížila z únorových 2,3 procenta. Za Českem je Malta, kde nezaměstnanost činila 3,3 procenta, a Německo s 3,4 procenta.

Naopak nejvyšší nezaměstnanost má Řecko, kde je bez práce více než pětina práceschopných obyvatel, a pak Španělsko, kde je míra nezaměstnanosti 16,1 procenta.

Video Studio ČT24
video

Ekonom Křeček: Česko má devětkrát nižší nezaměstnanost, než je v Řecku

„V míře nezaměstnanosti je Česká republika premiantem Evropské unie. Oproti unijnímu průměru máme třikrát nižší nezaměstnanost. Oproti Řecku jsme na tom devětkrát lépe,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Nezaměstnanost se zhoršuje jenom v Estonsku

Meziročně míra nezaměstnanosti klesla v EU o 0,8 procentního bodu a v měnové unii o 0,9 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti se snížila ve všech členských zemích, ze kterých jsou údaje k dispozici, vyjma Litvy, kde zůstala beze změny, a Estonska, kde se zvýšila. Největší pokles zaznamenaly Kypr a Řecko.

Míra nezaměstnanosti mezi mladými do 25 let sice opět výrazně klesla, nadále však zůstává vysoká. V EU činila 15,6 procenta a v eurozóně 17,3 procenta. Nejnižší míru nezaměstnanosti mezi mladými má Německo, kde činila 6,1 procenta, a Česká republika s 6,8 procenta. Největší je naopak v Řecku, Španělsku a v Itálii.