OKD počítá s pětimiliardovým útlumem těžby, poslední důl má být uzavřen v roce 2023

Ze současných šesti milionů tun ročně na dva miliony a pak… konec těžby. Takový je útlumový plán  černouhelné společnosti OKD pro Karvinsko. Částka potřebná na ukončování těžebních prací se odhaduje na 4,9 miliardy korun podle cen platných na začátku roku 2017. Loňský, zatím neauditovaný zisk firmy převyšuje tři miliardy korun. Řekl to předseda dozorčí rady OKD Michal Kuča.

Video Události
video

Události ČT: OKD bude těžit až do roku 2023

Společnost v úterý navštívil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a členové vlády v demisi. Babiš řekl, že OKD je teď v pořádku, funguje, má nový management a projekt se podle něj povedl de facto včetně restrukturalizace Dolu Paskov. Tam firma z ekonomických důvodů loni ukončila těžbu.

„V červnu 2016 OKD bylo na zavření. Firma před bankrotem. A já jsem si to vzal jako osobní výzvu,“ řekl Babiš a ocenil, že je nyní firma stabilizovaná a funguje.

Premiér v demisi Andrej Babiš (vlevo) a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
Zdroj: ČTK
Autor: Sznapka Petr
Kuča uvedl, že úbytek zaměstnanců přirozenými odchody, jako jsou načerpání nejvyšší expoziční dávky nebo zdravotní stav, je rychlejší, než kolik se firmě povede nabrat nových pracovníků, proto nepočítají se systémovým propouštěním. „Jestliže budeme některé části důlního pole opouštět, tak lidi přesuneme jinam a o to méně pracovníků musíme zoufalým způsobem na trhu sehnat,“ řekl Kuča.

Přirozené odchody zaměstnanců mají zabránit propouštění

Zaměstnance OKD obtížně shání už od ukončení těžby v Paskově. V některých profesích nabízí zvýšený náborový příspěvek až šedesát tisíc korun a peníze i pro současné zaměstnance, kteří přivedou nové kolegy.

„Těžíme něco kolem šesti milionů tun a budeme klesat postupně na čtyři. Na této úrovni se chvilku podržíme a pak v konečné fázi bychom měli klesnout někde ke dvěma, dvěma a půl a z té hladiny bychom pak měli končit.“

Michal Kuča

předseda dozorčí rady OKD

Posledním zavřeným dolem by měl být v roce 2023 Důl ČSM.

Majitelem firmy OKD se tento měsíc stal po letech znovu stát. Akcie společnosti převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř osmdesát milionů korun. Skončila tak reorganizace podniku, který se v roce 2016 dostal do úpadku.  Ve firmě nyní pracuje i se zaměstnanci dodavatelských firem okolo 9500 lidí.