Albatros převezme Vyšehrad. Dvě nejstarší česká nakladatelství budou pod jednou střechou

Skupina Albatros Media, která je největší českou nakladatelskou skupinou, koupila nejstarší české nakladatelství Vyšehrad. Součástí transakce je také dohoda o dalším využívání značky Vyšehrad. Akvizice přinese skupině Albatros Media zvýšení konsolidovaného ročního obratu na přibližně 850 milionů korun. Cenu transakce skupina nezveřejnila.

Knihy nakladatelství Albatros
Zdroj: Národní knihovna Autor: Eva Hodíková

Albatros Media bude i nadále pokračovat ve vydávání stávajícího portfolia nakladatelství pod značkou Vyšehrad, a to v Česku i na Slovensku. Hlavním záměrem akvizice je podle mluvčí Albatros Media Veroniky Sonnkové posílení pozice v oblasti naučné literatury pro dospělé čtenáře. 

„Vyšehrad jsme vždy vnímali jako nesmírně kvalitní tradiční nakladatelství, které přináší čtenářům zajímavá témata a velké osobnosti. Vyšehrad i jeho pracovníci procházeli v minulosti velmi obtížnými obdobími, včetně například tvrdých represí ze strany komunistického režimu v 50. letech, a o to je obdivuhodnější, že nakladatelství po celou dobu drží svou tradici a kontinuálně funguje,“ uvedl generální ředitel společnosti Albatros Media Václav Kadlec.

Nakladatelství Vyšehrad bylo založeno v Praze v roce 1934, je tak nejstarším nakladatelstvím v Česku. Za téměř 85 let své existence vydalo více než tři tisíce knih poezie, prózy, publikací historických, filozofických i teologických.

Na činnosti nakladatelství se jako redaktoři, autoři, překladatelé či výtvarníci podílely mnohé významné osobnosti české kultury. Akvizicí Vyšehradu se skupina Albatros Media stává majitelem hned dvou nejstarších nakladatelství v České republice, kromě Vyšehradu vlastní také nakladatelství Albatros s tradicí od roku 1949. 

Vyšehrad kromě toho kolem sebe vždy dokázal shromáždit velké osobnosti, ať již v minulosti Jana Čepa, Aloyse Skoumala nebo Josefa Ladu a Kamila Lhotáka, nebo v současnosti Jana Sokola, Jana Rychlíka, Martina C. Putnu, Renatu Fučíkovou nebo Zdeňka Zieglera.

„V současné době vydává Vyšehrad více než osmdesát nových titulů ročně a patří mezi dvacet největších českých nakladatelství. Významně jsme rozšířili náš ediční plán a rozpracovali řadu velkých projektů,“ uvedl ředitel nakladatelství Vyšehrad Pravomil Novák.

Doplnil ale, že velikost nakladatelství omezovala financování rostoucí produkce nebo snahu získat atraktivní překladový titul, o který usilovalo více velkých nakladatelů. Silná koncentrace knižního trhu podle něj také ztěžuje vlastní distribuci, proto se Vyšehrad rozhodl spojit s velkou skupinou.