Zisk energetického obra Innogy se propadl téměř o polovinu

Čistý zisk německé energetické společnosti Innogy se v loňském roce propadl téměř o polovinu – na 778 milionů eur, v přepočtu 19,8 miliardy korun. Oznámilo to vedení firmy.

K poklesu zisku podle agentury DPA přispěly odpisy u aktivit v Británii. Společnost působí rovněž v České republice.

Innogy je podle tržní hodnoty největší energetickou firmou v Německu. Podnik se předloni oddělil od mateřské skupiny RWE. Innogy zahrnuje obnovitelné zdroje energie, energetické sítě a maloobchodní aktivity, zatímco RWE se soustředí na konvenční zdroje energie.

RWE nyní v Innogy vlastní podíl 76,8 procenta. O víkendu však ohlásila dohodu s konkurentem E.ON, která povede k rozdělení Innogy.

E.ON v rámci dohody získá aktivity Innogy v oblasti energetických sítí, zatímco RWE bude kontrolovat aktivity Innogy i E.ON v oblasti obnovitelných zdrojů energie. RWE rovněž získá v E.ON podíl 16,7 procenta.

Investoři zprávu o rozdělení firmy vítají

Investoři zprávu o této dohodě vítají, akcie Innogy, E.ON i RWE zamířily v pondělí výrazně vzhůru. Souhrnná tržní hodnota těchto tři podniků tak podle agentury Reuters vzrostla o zhruba šest miliard eur.

Generální ředitel Innogy Uwe Tigges uvedl, že vedení i dozorčí rada plánovanou transakci důkladně přezkoumají. „Ujišťujeme, že v centru naší pozornosti zůstanou zájmy zaměstnanců a akcionářů,“ prohlásil.

Dohodu ještě musejí schválit regulační úřady. Mluvčí německého kartelového úřadu v pondělí uvedl, že je příliš brzy na vyjádření ohledně možných překážek pro realizaci transakce.