Děsivá hygiena, falšovaný med, voda v rybách a pochybné víno. Stálice v hitparádě kontrol inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) udělila loni pravomocně pokuty ve výši 111 milionů. Je to méně než rok předtím, kdy pokuty dosáhly rekordní výše 140 milionů. Podle ředitele SZPI však nelze říct, že se stav v maloobchodě, restauracích a výrobě zlepšuje. Vždy se objeví nějaká překvapivá evropská či tuzemská kauza, naposledy například fipronil ve vejcích, řekl na tiskové konferenci ústřední ředitel inspekce Martin Klanica.

„Porovnání se stavem v předchozích letech je složité. Zpřísňují se normy, máme přesnější techniku a technologie, dokážeme zachytit některé látky v nižších koncentracích než dosud. Výsledky by se daly označit za plovoucí a bohužel máme negativní stálice, jako je med, voda v rybách, doplňky stravy či víno,“ řekl ústřední ředitel SZPI Klanica.

  • med (51 % nevyhovujících šarží z hodnocených)
  • masné výrobky (18 %)
  • ryby (18 %)
  • víno (18 %)
  • čerstvé ovoce (17 %)
  • mléčné výrobky (14 %)
  • doplňky stravy (12 %)

Inspekce loni provedla 45 500 kontrol. 27 tisíc jich bylo v maloobchodní síti, přes 11 tisíc v restauracích, necelých deset tisíc ve výrobě potravin a přes dva tisíce ve velkoobchodě, zbytek připadá na ostatní kontroly. Poměr odpovídá počtu registrovaných subjektů. „Je to vzhledem k počtu zaměstnanců maximum, co jsme schopni zkontrolovat,“ řekl Klanica.

U výrobků je větší problém s produkty ze zemí mimo EU

Stejně jako v minulých letech se ukazuje, že největší problém je s potravinami vyrobenými mimo Evropskou unii. Naopak nejmenší problémy mají čeští výrobci, které Klanica označil za velmi dobré. Při kontrole nevyhoví každá desátá česká potravina, což však podle Klanici neznamená, že deset procent všech českých potravin nevyhovuje.

„Kontroly plánujeme podle míry rizika,“ řekl Klanica. Bezproblémové potraviny se obejdou prakticky bez kontrol, zatímco problémové se kontrolují častěji.

Za nejproblematičtější kontrolovaný segment považuje inspekce restaurace a také bary, hospody a podobná zařízení. Každá čtvrtá kontrola skončila nějakým nevyhovujícím zjištěním. „Často jde o elementární dodržování hygieny, 60 provozů jsme museli dokonce uzavřít kvůli fatálnímu porušení předpisů. Mnozí podnikatelé vůbec nemají povědomí o hygieně,“ uvedl Klanica.

Mnozí se s inspekcí soudí, protože s pokutou nesouhlasí. „U soudních pří máme úspěšnost přes 85 procent. A v případech, kdy jsme neúspěšní, jde obvykle o procesní problém, a ne o věcný,“ řekl Klanica.

Pomohlo by povinné označení výrobce

Potravinářská inspekce by ráda přes ministerstvo prosadila na evropské úrovni povinnost výrobců označovat všechny své výrobky. Spotřebiteli je podle Klanici k ničemu informace, že se například potravina vyrobila v EU pro libovolný maloobchodní řetězec.

„Vypadá to, že se někteří výrobci stydí,“ poznamenal Klanica. Jde obvykle o problém potravin v obale daného řetězce, a ne výrobce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025
Načítání...