Budovy tyčící se do nebe spoléhají na beton a ocel, příležitost ale v budoucnu může mít dřevo. Společnost Sumitomo Forestry teď plánuje postavit sedmdesátipatrový mrakodrap, který bude z devadesáti procent tvořit pouze dřevo. Mělo by jít o nejvyšší takovou stavbu vůbec. Vznikne pravděpodobně v Tokiu.
Sedmdesát pater ze dřeva. V Japonsku chtějí vybudovat netradiční mrakodrap
Obchody, kanceláře ale i soukromé byty mají najít své místo v dřevěném mrakodrapu, který chce společnost Sumitomo Forestry vybudovat do roku 2041. Budova bude vysoká 350 metrů a její vznik má zároveň připomenout 350 výročí existence firmy. Mrakodrapu se tak přezdívá W350. Z drtivé většiny ho bude tvořit dříví, z deseti procent pak ocel.
„Štěstí vyrůstá ze stromů,“ tvrdí na svých stránkách Sumitomo Forestry. Jejím cílem je vytvořit města přátelská k životnímu prostředí. Díky rostoucímu využití dřeva v architektuře výškových budov se podle nich sama města stanou lesem.
Využití dřeva však nebude znamenat finanční úsporu při stavbě, alespoň zatím. Vybudování plánovaného mrakodrapu má vyjít na 600 miliard jenů (115 miliard korun). Mrakodrapy stavěné současnými metodami a využívající klasické materiály vyjdou zhruba na polovinu, uvádí web CNBC. Japonská firma ale předpokládá, že díky technologickému pokroku budou náklady před dokončením nižší.
- Na výstavbu mrakodrapu W350 bude použito 185 tisíc kubických metrů dřeva.
Mrakodrap by měl zvládnout zemětřesení
Mrakodrap ale nebude spoléhat jenom na dřevo jako stavební prvek, který obyvatele přiblíží přírodě, počítá se i s dalším zapojením zeleně. Architekti zároveň nezapomínají na problém častých zemětřesení v Japonsku. Budova tak obsáhne konstrukční systém, který bude předcházet deformacím budovy, ať už by je mělo způsobovat zemětřesení, nebo i silný vítr.
Japonsko má ke stromům blízko. Lesy pokrývají zhruba dvě třetiny rozlohy země. „I když velké množství cedrů a cypřišů vysázených po druhé světové válce dosáhlo stáří k těžbě, zůstávají v neudržovaném stavu, jak pokračuje devastace našich lesů. Je zásadní tyto stromy využít a pak nahradit, abychom podpořili udržitelnost lesů,“ dodává společnost.
- 1. Burdž Chalífa – Dubaj, Spojené arabské emiráty – 828 metrů
- 2. Shanhhai Tower – Šanghaj, Čína – 632 metrů
- 3. Abrádž Al-Bajt – Mekka, Saúdská Arábie – 601 metrů
- 4. Ping An Finance Centre – Šen-čen, Čína – 599 metrů
- 5. Lotte World Tower – Soul, Jižní Korea – 555 metrů
- Zdroj: Skyscraper Center
V současnosti je nejvyšší dřevěnou budovou studentská kolej Univerzity Britské Kolumbie v kanadském Vancouveru. S osmnácti patry měří 53 metrů. Plánů na dřevěné výškové budovy je víc. Jeden návrh před dvěma roky přišel s mrakodrapem Oakwood Tower pro Londýn, který by s osmdesáti patry byl druhou nejvyšší budovou v britské metropoli za nedávno dokončenou budovou The Shard. V tomto případě řešili i odolnost proti požárům.