Bulharsko o krok blíž k euru. Do června chce vstoupit do přípravného režimu ERM-2

Bulharsko se zapojí do evropského mechanismu úrokových sazeb ERM-2 do letošního června. Oznámil to ministr financí Vladislav Goranov. V tomto režimu musí měna země zůstat alespoň dva roky. Pak může teprve zavádět euro a vstupovat do eurozóny.

Bulharsko nyní půl roku předsedá Unii. „Pro eurozónu v žádném případě nepředstavujeme riziko,“ řekl šéf státní kasy Goranov a poukázal při tom na dvě desetiletí trvající vazbu bulharské měny leva na společnou evropskou měnu, jakož i na silné ekonomické fundamenty země, které jsou v souladu s kritérii pro členství v eurozóně.

Ne všichni členové devatenáctičlenné eurozóny jeho názor sdílejí, jako celek však Unie vstup Bulharska podporuje. Diplomaté i bankéři ale podotýkají, že jakkoli Sofie kritéria pro vstup do eurozóny nominálně splňuje, musí nejprve reformovat ekonomiku. Především je třeba vymýtit korupci a zvýšit životní úroveň na úroveň bohatších členů EU. V 28členném bloku patří k nejchudším a míra korupce k nejvyšším.

Kvůli vstupu do ERM-2 Bulharsko vede řadu jednání s Evropskou centrální bankou a členskými státy a v poslední době je zintenzivnila, pode zdrojů Reuters ale žádné rozhodnutí nepadne, dokud Německo nebude mít novou vládu.

Balkánská země pokládá svůj vstup do eurozóny za ocenění svého reformního úsilí už od svého připojení k Unii v roce 2007. Bulharská měna je s eurem svázána fixním kurzem 1 euro k 1,95 bulharského leva.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se v září vyslovil pro to, aby bylo euro zavedeno v celé Unii; připomněl, že kromě dvou států se k tomu země již dříve zavázaly.

Euro bude tématem i pro novou českou vládu. Podle ANO, ODS, SPD nebo KSČM má společná evropská měna problémy a pro Česko by jeho přijetí bylo nevýhodné.

Naopak Bohuslav Sobotka (ČSSD) ještě jako premiér upozornil, že na Slovensku bylo přijetí eura úspěšné. „Stojí za to, abychom o slovenském příběhu přijetí eura více diskutovali a přemýšleli,“ míní.

Rovněž TOP 09 a STAN prosazují, aby Česká republika patřila k tvrdému jádru EU. Šéf Pirátů se nechal v říjnu slyšet, že přijetí eura nedává v současné době ekonomicky smysl, i když vyplývá ze závazku ČR vůči EU a jednou k němu dojde.

Pro přijetí eura je za určitých podmínek také šest z prezidentských kandidátů. Proti zavedení jsou zbývající tři.