Bulharsko o krok blíž k euru. Do června chce vstoupit do přípravného režimu ERM-2

Bulharsko se zapojí do evropského mechanismu úrokových sazeb ERM-2 do letošního června. Oznámil to ministr financí Vladislav Goranov. V tomto režimu musí měna země zůstat alespoň dva roky. Pak může teprve zavádět euro a vstupovat do eurozóny.

Bulharsko nyní půl roku předsedá Unii. „Pro eurozónu v žádném případě nepředstavujeme riziko,“ řekl šéf státní kasy Goranov a poukázal při tom na dvě desetiletí trvající vazbu bulharské měny leva na společnou evropskou měnu, jakož i na silné ekonomické fundamenty země, které jsou v souladu s kritérii pro členství v eurozóně.

Ne všichni členové devatenáctičlenné eurozóny jeho názor sdílejí, jako celek však Unie vstup Bulharska podporuje. Diplomaté i bankéři ale podotýkají, že jakkoli Sofie kritéria pro vstup do eurozóny nominálně splňuje, musí nejprve reformovat ekonomiku. Především je třeba vymýtit korupci a zvýšit životní úroveň na úroveň bohatších členů EU. V 28členném bloku patří k nejchudším a míra korupce k nejvyšším.

Kvůli vstupu do ERM-2 Bulharsko vede řadu jednání s Evropskou centrální bankou a členskými státy a v poslední době je zintenzivnila, pode zdrojů Reuters ale žádné rozhodnutí nepadne, dokud Německo nebude mít novou vládu.

Balkánská země pokládá svůj vstup do eurozóny za ocenění svého reformního úsilí už od svého připojení k Unii v roce 2007. Bulharská měna je s eurem svázána fixním kurzem 1 euro k 1,95 bulharského leva.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se v září vyslovil pro to, aby bylo euro zavedeno v celé Unii; připomněl, že kromě dvou států se k tomu země již dříve zavázaly.

Euro bude tématem i pro novou českou vládu. Podle ANO, ODS, SPD nebo KSČM má společná evropská měna problémy a pro Česko by jeho přijetí bylo nevýhodné.

Mapa zemí s eurem
Zdroj: ČT24

Naopak Bohuslav Sobotka (ČSSD) ještě jako premiér upozornil, že na Slovensku bylo přijetí eura úspěšné. „Stojí za to, abychom o slovenském příběhu přijetí eura více diskutovali a přemýšleli,“ míní.

Rovněž TOP 09 a STAN prosazují, aby Česká republika patřila k tvrdému jádru EU. Šéf Pirátů se nechal v říjnu slyšet, že přijetí eura nedává v současné době ekonomicky smysl, i když vyplývá ze závazku ČR vůči EU a jednou k němu dojde.

Pro přijetí eura je za určitých podmínek také šest z prezidentských kandidátů. Proti zavedení jsou zbývající tři.

  • Cenová stabilita – průměrná roční inflace nesmí překročit o více než 1,5 procentního bodu průměrnou roční inflaci tří členských zemí s nejlepšími hodnotami inflace.
  • Stabilita devizového kurzu – alespoň dva roky před vstupem do měnové unie by se kandidátská země měla zapojit do ERM II a po tuto dobu by nemělo dojít k devalvaci.
  • Konvergence dlouhodobých úrokových sazeb – dlouhodobá nominální úroková míra nesmí přesahovat o více než dva procentní body průměr tří zemí s nejlepšími výsledky týkajícími se cenové stability.
  • Veřejné finance – výše hrubého veřejného dluhu – podíl veřejného dluhu na HDP nesmí překročit šedesát procent; deficit veřejného rozpočtu – podíl deficitu státního rozpočtu na HDP musí být menší než tři procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 9 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
včera v 14:43

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
včera v 09:12

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
18. 7. 2025

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
18. 7. 2025

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025
Načítání...