U Tábora vznikne nová věznice. Vůbec poprvé ji postaví „na zelené louce“

Vězeňská služba plánuje postavit novou věznici pro 800 mužů na bývalém letišti Všechov u Tábora. Stavbu by chtěla dokončit do čtyř let. Na setkání s novináři to uvedl šéf bezpečnostního sboru Petr Dohnal s tím, že vybudování věznice takzvaně na zelené louce by se v novodobé historii českého vězeňství uskutečnilo poprvé. Starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020) ale zdůraznil, že případnou stavbu by museli odsouhlasit zastupitelé města.

České věznice jsou v současné době naplněny zhruba na 106 procent, a vězeňská služba proto stále hledá možnosti, jak zařízením s nedostatkem kapacit ulevit. Vedle rozšiřování možností ubytování ve stávajících areálech se proto nyní se souhlasem ministra spravedlnosti rozhodla i pro výstavbu zcela nového objektu.

Bezpečnostní sbor měl v jihočeském regionu původně vytipovanou jinou plochu poblíž Českých Budějovic, nakonec ale volba padla na Všechov – především proto, že vězeňská služba prostor dostala zadarmo, jelikož byl v majetku státu. „Přibližně před měsícem jsme plochu získali do užívání od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Náklady tak budou o stovky milionů nižší,“ uvedl Dohnal.

Se záměrem musí ještě souhlasit vláda. Šéf bezpečnostního sboru Petr Dohnal předpokládá, že v příštím roce by na projekt mohl získat peníze a v roce 2019 by se pak mohlo začít stavět. Vzniknout by měla věznice s mírnějším režimem.

Že o výstavbě není definitivně rozhodnuto, si myslí táborský starosta. Radnice by nejprve musela změnit územní plán. „Je to dlouhodobý proces, který může trvat přibližně tři roky. Hlavně záleží na tom, jaký názor na projekt budou mít zastupitelé,“ uvedl Fišer.

V jižních Čechách dosud věznici pro trestané nemají

Bezpečnostní sbor hledal podle Dohnala vhodnou lokalitu v jižních Čechách, protože tam prozatím žádná věznice pro výkon trestu nestojí. Vězeňská služba chce totiž v budoucnu umísťovat vězně do krajů, odkud pocházejí, aby je mohly snáze navštěvovat jejich rodiny.

Bývalé vojenské záložní letiště ve Všechově bylo v minulosti evidováno jako nepotřebný armádní majetek. Není v provozu a lidé jej využívají pro rekreační účely – například pro jízdu na inline bruslích.

Podle aktuálních statistik je v českých věznicích 22 387 lidí, z toho 20 106 odsouzených. Zbytek uvězněných tvoří vazebně stíhaní a chovanci detenčních ústavů. 

Zatímco počátkem letošního roku počet vězňů ve shodě s předchozími lety výrazně narůstal, v létě se růst zastavil a od té doby počet vězňů stagnuje. „Chci být optimista, že nám tento stav nějakou dobu vydrží,“ podotkl Dohnal, který připomněl, že Vězeňská služba letos musela znovu zprovoznit zařízení v Drahonicích, které zakonzervovala po amnestii vyhlášené před pěti lety prezidentem Václavem Klausem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 3 mminutami

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali tři měsíce před volbami

Zástupci sedmi politických uskupení diskutovali tři měsíce před volbami o bezpečnosti, ekonomice a společenských problémech. Debaty speciálního vysílání Událostí, komentářů se účastnili místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO), pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09), senátor Ondřej Lochman (STAN), ekonomka a krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní), poslanec a krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš, marketér a krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) a ekonom a krajský volební lídr Motoristů Vladimír Pikora (nestr.). Do diskuze byli pozváni zástupci těch stran a hnutí, které mají na základě průzkumů šanci se dostat do sněmovny. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 15 hhodinami

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
včera v 06:00

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
2. 7. 2025

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025

Vláda schválila navýšení příplatku pro Vězeňskou službu i celníky

Navýšení stabilizačního příplatku pro Vězeňskou službu (VS) o tři tisíce korun ve středu schválila vláda. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům po zasedání vlády řekl, že rozhodnutí se týká také celní správy a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vláda také oznámila, že zařadila na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Olega Osipova, dlouholetého spolupracovníka bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medvěděva.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025

Evropská komise navrhla klimatický cíl pro rok 2040

Evropská komise ve středu navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o devadesát procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Návrh ovšem vůbec poprvé počítá s tím, že země EU budou moci využívat takzvané uhlíkové kredity z rozvojových států k dosažení cíle v oblasti emisí.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025
Načítání...