U Tábora vznikne nová věznice. Vůbec poprvé ji postaví „na zelené louce“

Vězeňská služba plánuje postavit novou věznici pro 800 mužů na bývalém letišti Všechov u Tábora. Stavbu by chtěla dokončit do čtyř let. Na setkání s novináři to uvedl šéf bezpečnostního sboru Petr Dohnal s tím, že vybudování věznice takzvaně na zelené louce by se v novodobé historii českého vězeňství uskutečnilo poprvé. Starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020) ale zdůraznil, že případnou stavbu by museli odsouhlasit zastupitelé města.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

České věznice jsou v současné době naplněny zhruba na 106 procent, a vězeňská služba proto stále hledá možnosti, jak zařízením s nedostatkem kapacit ulevit. Vedle rozšiřování možností ubytování ve stávajících areálech se proto nyní se souhlasem ministra spravedlnosti rozhodla i pro výstavbu zcela nového objektu.

Bezpečnostní sbor měl v jihočeském regionu původně vytipovanou jinou plochu poblíž Českých Budějovic, nakonec ale volba padla na Všechov – především proto, že vězeňská služba prostor dostala zadarmo, jelikož byl v majetku státu. „Přibližně před měsícem jsme plochu získali do užívání od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Náklady tak budou o stovky milionů nižší,“ uvedl Dohnal.

Se záměrem musí ještě souhlasit vláda. Šéf bezpečnostního sboru Petr Dohnal předpokládá, že v příštím roce by na projekt mohl získat peníze a v roce 2019 by se pak mohlo začít stavět. Vzniknout by měla věznice s mírnějším režimem.

Že o výstavbě není definitivně rozhodnuto, si myslí táborský starosta. Radnice by nejprve musela změnit územní plán. „Je to dlouhodobý proces, který může trvat přibližně tři roky. Hlavně záleží na tom, jaký názor na projekt budou mít zastupitelé,“ uvedl Fišer.

V jižních Čechách dosud věznici pro trestané nemají

Bezpečnostní sbor hledal podle Dohnala vhodnou lokalitu v jižních Čechách, protože tam prozatím žádná věznice pro výkon trestu nestojí. Vězeňská služba chce totiž v budoucnu umísťovat vězně do krajů, odkud pocházejí, aby je mohly snáze navštěvovat jejich rodiny.

Bývalé vojenské záložní letiště ve Všechově bylo v minulosti evidováno jako nepotřebný armádní majetek. Není v provozu a lidé jej využívají pro rekreační účely – například pro jízdu na inline bruslích.

Podle aktuálních statistik je v českých věznicích 22 387 lidí, z toho 20 106 odsouzených. Zbytek uvězněných tvoří vazebně stíhaní a chovanci detenčních ústavů. 

Zatímco počátkem letošního roku počet vězňů ve shodě s předchozími lety výrazně narůstal, v létě se růst zastavil a od té doby počet vězňů stagnuje. „Chci být optimista, že nám tento stav nějakou dobu vydrží,“ podotkl Dohnal, který připomněl, že Vězeňská služba letos musela znovu zprovoznit zařízení v Drahonicích, které zakonzervovala po amnestii vyhlášené před pěti lety prezidentem Václavem Klausem.