Letošní suchu způsobilo zemědělcům škody 7,7 miliardy korun

Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých travních porostech a kukuřici se odhadují mezi 7,2 až 7,7 miliardy korun. Při sněmovní debatě o kompenzacích za dopady sucha to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkové kompenzace by podle něj mohly představovat až čtyři miliardy korun.

„Teoreticky bychom podle našich odhadů mohli kompenzovat až částkou čtyř miliard korun, ale s ohledem na realitu možností státního rozpočtu nevidím, že by taková částka byla uvolnitelná, jak jsme zatím tu diskusi vedli na úrovni vlády či s panem ministrem financí (Ivanem Pilným),“ dodal Jurečka.

Odhadovaná škoda na obilovinách činí letos zhruba 4,3 miliardy korun, u travních porostů a kukuřice je to 1,5 až dvě miliardy korun. U řepky je odhad škody 1,4 miliardy korun.

Na základě programu pro řešení rizik a krizí může stát kompenzovat zemědělcům sucho v okamžiku, kdy na plodině vznikla újma větší než 30 procent dlouhodobého pětiletého průměru, kdy se odečítá nejlepší a nejhorší rok. Zemědělec to podle ministra musí být schopen jednoznačně prokázat.

Vývoj intenzity sucha od května do srpna 2017 (zdroj: Intersucho)

U obilovin by tak podle Jurečky stát mohl zemědělcům poskytnout až dvě miliardy korun, u řepky až jednu miliardu a stejně tak u kukuřice a travních porostů. „Rozhodně nenecháme zemědělce na holičkách,“ dodal.

Sklizeň obilovin bude letos podle odhadu Českého statistického úřadu o 13,2 procenta nižší než loni. Zemědělci sklidí 6,709 milionu tun obilí, odhadují statistici.

Ministr financí: Je na vládě, komu pomůže

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) řekl, že uznává oprávněné požadavky dalších subjektů, které žádají o zbytky státního rozpočtu, a je podle něj na rozhodnutí vlády, komu pomůže. Jako ministr financí se bude rozhodnutím vlády řídit a vláda se bude muset rozhodnout, jaká je priorita.

Předseda sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek (ANO) řekl, že program kompenzací je schválený Evropskou komisí, a pokud v něm budou peníze, je možné pomoci zemědělcům bez konfliktu s Unií.

Předseda klubu TOP 09 Michal Kučera upozornil, že jednou z příčin sucha je samotné zemědělství. Vládě vytkl, že neudělala příliš pro to, aby se změnil způsob hospodaření v krajině.

Koaliční a opoziční politici se pak přeli, zdali minulé vlády podnikly dost opatření proti suchu, nebo je uskutečňuje až současná vláda. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) postup současné vlády hájil.

Podle místopředsedy zemědělského výboru Pavla Kováčika (KSČM) je představa o škodlivosti velkoplošného zemědělství pouze mýtem. Na jeho návrh pak sněmovna vzala informaci ministra Jurečky na vědomí a současně požádala zemědělský výbor, aby projednal a zkonkretizoval jednotlivá opatření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ceny energií zřejmě budou letos dál klesat

Průměrné ceny energií podle regulačního úřadu i ministerstva průmyslu letos dál klesnou. Důvodem je příznivý vývoj na trzích. Ten pozitivně upravil ceníky dodavatelů už minulý rok. Tak výraznou vlnu zlevňování jako loni ale už společnosti neočekávají. Ceny tak zůstanou výše než před energetickou krizí.
před 2 hhodinami

Nejdůležitějším tématem voleb bude ekonomika, shodli se politici

Volby vždycky vyhrává ekonomika, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Ekonomika bude zásadním tématem voleb také podle dalšího místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) i podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy a šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka.
před 15 hhodinami

Slevu na poplatníka vláda nakonec nezvýší

Vláda upustila od dalšího slibu. Nakonec neprosadí automatické zvyšování měsíční daňové slevy na poplatníka, kterou využívají miliony zaměstnanců a podnikatelů. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) říká, že v době vysokého rozpočtového schodku si stát nemůže dovolit plošné snižování daně z příjmu o miliardy ročně. Zároveň podle něj už na změny s ohledem na volby není dost času.
4. 1. 2025

Zahradní chatka za patnáct, luxusní byt za sto tisíc. Nájemné zdražilo

Nájemní bydlení zdražilo. Podle prvních odhadů cena za metr čtvereční vzrostla průměrně o sedmnáct procent. Nejvíce za nájem zaplatí lidé v Praze, nejméně pak v Ústeckém kraji.
4. 1. 2025

Dětí se v Česku rodí málo. A přibývá lidí, kteří je nechtějí mít vůbec

V Česku se rodí rekordně málo dětí. Od založení rodiny lidi odrazují vysoké ceny bydlení, jeho nedostupnost i nedostatek míst v mateřských školách. Klesá také průměrný počet dětí na ženu – statistika ukazuje, že v roce 1920 měly ženy v průměru skoro tři děti, nyní se toto číslo pohybuje pod hodnotou 1,5. Přibývá ale také mužů a žen, kteří děti nechtějí mít vůbec.
3. 1. 2025

„Nemocné“ Německo a špatná nálada jsou podle analytiků pro ekonomiku rizikem

Výzvou pro českou ekonomiku bude v tomto roce vývoj v Německu, ceny energií pro velké odběratele a nálada, již tvoří politici, uvedli analytici oslovení ČT24. Česká ekonomika vzrostla v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 1,4 procenta. V porovnání s předchozím kvartálem byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o půl procenta, vyplývá ze zpřesněných čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ). U obou údajů statistici vylepšili svůj dřívější odhad o desetinu procentního bodu.
3. 1. 2025Aktualizováno3. 1. 2025

Krátce zdražil, pak cena spadla. Trhy reagují na konec tranzitu plynu přes Ukrajinu

Plyn ve čtvrtek na evropském trhu mírně zdražil. Obchodníci mohli poprvé reagovat na zastavení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Cena suroviny se krátce dostala na nejvyšší hodnoty skoro za dva roky, pak se ale vrátila k loňskému průměru. České zásoby jsou podle zmocněnce pro energetickou bezpečnost dostatečné a plošné zdražování plynu pro domácnosti analytici neočekávají. Menší část odběratelů ale cenový výkyv přesto zasáhnout může.
3. 1. 2025

Zástupci vládních stran a opozice mluvili o volebním roku, EU i válce na Ukrajině

Svět vkročil do roku 2025. Česko v něm čekají na podzim sněmovní volby, hned zkraje roku je například naplánována inaugurace Donalda Trumpa do úřadu prezidenta USA. Bude jím už podruhé. O domácích i zahraničních otázkách debatovali ve speciálním formátu Událostí, komentářů ve čtvrtek večer zástupci vládních stran i opozičních uskupení. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Matěj Ondřej Havel (TOP 09), Eduard Hulicius (KDU-ČSL), Aleš Juchelka (ANO), David Smoljak (STAN), Zdeněk Hřib (Piráti) a Radek Koten (SPD).
2. 1. 2025
Načítání...