Cena másla je reálně 45 korun, tvrdí mlékárenský svaz. Výš ji žene poptávka

Cena kostky másla by se vzhledem k nynějším výkupním cenám mléka měla pohybovat kolem 45 korun. V obchodech ji na úroveň 50 korun i více zvedá vysoká poptávka. Výroba másla sice letos v Česku oproti minulému roku klesla zhruba o pět procent, přesto by ho neměl být nedostatek. Prohlásil to předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

„Mnozí si nakoupili máslo do zásoby, takže ho možná bude dost někde doma v ledničkách a v regálech (v obchodech) někde momentálně může chybět,“ uvedl Kopáček. Podotkl, že roční spotřeba másla u českých domácností se dlouhodobě skoro nemění – od roku 1996 se pohybuje mezi pěti až 5,5 kilogramy.

Někteří zákazníci si na zdražování másla stěžují ministerstvu zemědělství. „Máme poměrně hodně dotazů. Lidé nás žádají, že máslo je drahé, ať regulujeme cenu. My na to můžeme odpovědět maximálně to, že cenu regulovat nemůžeme,“ uvedla Dana Třísková z potravinářského odboru ministerstva.

Podle Kopáčka by se zkraje podzimu mohla situace kolem másla trochu uklidnit. Avšak v období předvánočního pečení se spotřeba pravidelně zvyšuje, a tím i cena. „Ale zase to bude sezonnost a cena potom spadne,“ míní předseda svazu. Spekulace o tom, že na Vánoce máslo nebude, považuje za zbytečné. „Možná že může být másla méně, ale bude a trh si s tím poradí,“ předpokládá.

Éra másla za třicet korun je prý pryč

Máslo už podle Kopáčka ale zřejmě bude dražší než dříve. „Pokud se v minulosti prodávalo kolem 30 korun, tak to bylo proto, že ten sektor byl v hluboké krizi a výrobci prodělávali,“ uvedl. V minulých třech letech byly výkupní ceny mléka velmi nízké, což se už změnilo. Zatímco před rokem za litr mléka zemědělci v Česku průměrně dostávali 6,10 koruny, nyní jim mlékárny platí kolem 8,60 koruny. Cena stoupla o 41 procent, uvedl Kopáček.

Za růst ceny másla může více okolností, včetně letošního poklesu výroby mléka v Česku i v Evropské unii. Mléko má také o něco nižší obsah tuku. Přitom stoupá produkce tučnějších mléčných výrobků, jako jsou sýry, tvaroh, mléčné pomazánky, smetana nebo plnotučné konzumní mléko.

„Český zákazník, a nejen český, má rád tučné výrobky, a tam uniká mléčný tuk, který pak chybí mimo jiné na výrobu másla,“ řekl Kopáček. Renesance másla se podle něj projevuje celosvětově. Na růst poptávky po kvalitnějších mléčných výrobcích s vyšším obsahem tuku, které mají lepší chuť, má v České republice zřejmě vliv i zvyšování mezd.

Odvrácenou stranou mince je podle Kopáčka to, že se teď neprodává mléko, jež zbývá po odstředění smetany. Největšími odběrateli tohoto sušeného mléka jsou arabské země, které v této době nemohou tolik nakupovat.

V České republice funguje 35 průmyslových mlékáren a 166 minimlékáren. Z velkých výrobců ale produkuje máslo jen malý počet. Některé mlékárny si u nich nechávají máslo balit, aby ho měly v nabídce.