Když se dva perou... Rusko těží z obchodního sporu USA a Kanady o dovoz dřeva

Rusko od začátku roku vyvezlo do Spojených států meziročně o 42 procent více stavebního dříví. Těží tak z obchodního sporu mezi USA a Kanadou, uvedla s odkazem na údaje americké vlády agentura Bloomberg. Washington zavedl na dovoz měkkého stavebního dříví z Kanady clo a Rusko je jednou ze zemí, které nastalé situace využily ke zvýšení vývozu.

Složené klády v kanadském městě Vancouver
Zdroj: Reuters

Podíl Ruska je ale na celkovém dovozu stavebního dříví do USA pořád relativně nízký. Největšími dodavateli jsou evropské země, jako je Německo a Švédsko. Posun v dovozu je ale důkazem toho, s jakou rychlostí politické třenice mění toky světového obchodu.

Nelogičnost nákupů stavebního dříví ve vzdáleném Rusku na rozdíl od sousední Kanady připouští i představitel Národní asociace stavitelů domů Jerry Howard. „Donutil nás k tomu trh,“ řekl.

Kvůli obchodnímu sporu s Kanadou se náklady amerických stavitelů domů už zvýšily o 20 procent. Ceny stavebního dříví na komoditní burze v Chicagu od počátku roku vzrostly o 13 procent, což je nejvíce ze všech komodit, které Bloomberg sleduje.

Obchod měkkým stavebním dřívím mezi USA a Kanadou je zdrojem vzájemných třenic už roky, napětí se ale vyostřilo až letos v dubnu, kdy Trumpova administrativa zavedla na dovoz z Kanady clo ve výši 24 procent. Další clo ve výši 7,7 procenta následovalo v červnu. Spekulace, že spor bude vyřešen v rámci nynějších jednání o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) se zatím nepotvrdily.