Ceny ropy kvůli zprávám o vysokých dodávkách klesají

Ceny ropy dnes na světových trzích klesají. Poptávka po surovině je sice vysoká a čeká se další pokles zásob v USA, na druhé straně se však zvyšují dodávky ropy. Odpoledne cena severomořské ropy Brent ztrácela asi 1,1 procenta na 52,12 USD za barel. Cena americké lehké ropy WTI ve stejnou dobu vykazovala pokles ve stejném rozsahu a nacházela se blízko 49,60 dolaru za barel.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) podle propočtů agentury Reuters zvýšili v červenci těžbu na 32,85 milionu barelů denně, což je letos nejvíce. OPEC v červenci plnil dohodu o omezení těžby z 84 procent. Je to sice více než v červnu, na počátku roku ale kartel plnil dohodu až z 90 procent.

Trhy nyní čekají na zprávy o vývoji zásob v USA za uplynulý týden. Analytici podle agentury Reuters odhadují, že zásoby pátý týden za sebou klesly, a to o 2,9 milionu barelů.

Zvyšuje se také poptávka po ropě, svůj odhad poptávky mimo jiné zvýšila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Optimistická je i ropná společnost BP, která nyní očekává růst poptávky o 1,4 až 1,5 milionu barelů.