České domácnosti si stále více půjčují. Zároveň i více spoří

Objem bankovních úvěrů stoupl ke konci června na zhruba 3,08 bilionu korun. Ve srovnání s minulým rokem je to o 6,7 procenta víc. Zvýšil se i objem úvěrů pro podnikatele. Podle analytiků ale Češi zároveň intenzivněji spoří. Jejich celková finanční situace se tak navzdory růstu úvěrů nezhoršuje.

Video Studio ČT24
video

České domácnosti si stále více půjčují, zároveň i více spoří

Úvěry poskytnuté domácnostem vzrostly meziročně o 8,7 procenta na 1,38 bilionu Kč, úvěry podnikům stouply o 5,8 procenta na 1,022 bilionu Kč. Vyplývá to z údajů České národní banky.

„Růst úvěrů se tak i nadále drží nad růstem nominálního HDP. Domácnosti ale ještě intenzivněji spoří. Celková finanční pozice domácností se tak navzdory rychlému růstu úvěrů nezhoršuje,“ uvedla hlavní ekonomka české bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Domácnosti měly ke konci června u bank uloženo 2,12 bilionu Kč, tedy o 9,1 procenta více než před rokem.

Samotný objem netermínovaných vkladů 1,54 bilionu korun navíc podle Zamrazilové převyšuje hodnotu úvěrů, které dosud domácnosti načerpaly.

„Finanční pozice domácností je dobrá a stabilní. Úvěry si berou především mladí lidé, ti starší zase více spoří,“ zhodnotila Zamrazilová.

„Vidíme, že ten, kdo si bere hypotíku, se snaží současně dávat víc peněz do rezervy na svém běžném účtu, aby mohl hypotéku v případě nenadálé události dále hradit. Lidé nemají zájem o termínované vklady, chtějí mít peníze hned k dispozici,“ zdůraznila. 

Zamrazilová  rovněž upozornila, že nové úvěry domácnostem banky během června poskytly v silných objemech. „Meziroční srovnání ale vychází z natolik vysokých loňských hodnot, že tempa růstu jsou záporná. Tento pokles ale nelze mylně vykládat tak, že hypoteční boom je za námi,“ uvedla.

Nově poskytnuté úvěry na bydlení činily v červnu 33,6 miliardy korun, což bylo o 4,2 procenta více než v květnu, ale meziročně o 5,7 procenta méně. Nové úvěry v podnikové sféře meziročně v červnu klesly o 4,3 procenta na 45,8 miliardy Kč.

Z celkového objemu úvěrů poskytnutých domácnostem 1,38 bilionu Kč stouply úvěry na bydlení meziročně o zhruba desetinu na 1,1 bilionu Kč, spotřebitelské úvěry o 7,8 procenta na 192 miliard Kč.

Podle Zamrazilové by měla přistoupit Česká národní banka ke zvýšení sazeb hypoték. „Domnívám se, že je to na stole. Bude to testovací krok, po něm bude ČNB vyčkávat, jak se zachová koruna, bude sledovat inflaci. Jedině to, že hypotéky zdraží, povede domácnosti k jiným úvahám než je stádové nakupování nemovitostí,“ dodala.