Tempo růstu HDP nestačí Česku k dotažení Západu, upozorňuje zpráva Social Watch

Česko i po 27 letech od změny režimu zaostává za západními státy a propast se mu nedaří zmenšit. Tempo ekonomického růstu nestačí na to, aby se Česká republika úrovni vyspělých zemí přiblížila. Vyplývá to z výroční zprávy mezinárodní sítě Social Watch o situaci a udržitelném rozvoji v tuzemsku za loňský rok.

„Česká republika představuje stále druhý svět. Po 27 letech jsme v situaci, která je hodně vzdálená tomu, co jsme si v roce 1990 představovali. Věci si vždy představujeme jinak, než jdou. Doufáme, že by agenda udržitelného rozvoje mohla změně napomoci,“ uvedl předseda české koalice Tomáš Tožička. Podle něj bude záležet na tom, jak bude Česko svůj plán udržitelného rozvoje do roku 2030 prosazovat.

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové se zmenšil potenciál regionu střední a východní Evropy, který by umožnil se k vyspělým zemím přiblížit. „Vidíme to u Česka. Při poslední vlně konjunktury v roce 2006 a 2007 dosahoval ekonomický růst šesti až sedmi procent. Dnes, i když ekonomika šlape na maximum, vydá 2,3 procenta. Toto tempo neumožňuje přibližování. Je tu jakoby strop, na který jsme narazili,“ uvedla Švihlíková.

Důvodem je podle ní třeba „rozdělování produktu“. V Česku a východních zemích větší část plyne do zisku, menší do mezd. Také udržování slabého kurzu koruny přispělo k prodloužení „levného českého ekonomického modelu s levnou prací a levnou měnou“, dodala ekonomka.

Výroční zpráva se dělí do pěti kapitol. Vedle prosperity a podmínek lidí sleduje i životní prostředí, zajišťování míru a také partnerství. Podle autorů bude další vývoj země záviset na tom, jak se čeští zástupci zapojí do mezinárodních institucí a budou se partnersky podílet na rozhodování. České zastoupení je zatím velmi malé a čeští politici předvádějí na mezinárodní scéně spíš „burleskní představení“, řekl Tožička.

Pozitivní ohlas má zvyšování platů, kritika ale padá na genderovou nerovnost

Autoři zprávy za loňský rok pozitivně hodnotí rekordně nízkou nezaměstnanost, zastropování důchodového věku na 65 letech či zvyšování minimální mzdy i platů ve veřejném sektoru.

Kritizují ale to, že Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem výdělků žen a mužů. Ženy vydělávají v průměru zhruba o pětinu méně. Kvůli tomu pak mají také nižší důchody a víc jim ve stáří hrozí chudoba.

Zpráva upozorňuje i na to, že se v tuzemsku nepodařilo přijmout zákon o sociálním bydlení či novelu insolvenčního zákona, která by oddlužení umožnila více lidem. Několik exekucí naráz má v Česku kolem 600 tisíc osob.

Česko podle české koalice nepřispívá příliš ani k udržení klidu ve světě. Česká republika se zavázala, že bude na rozvojovou pomoc poskytovat 0,34 procenta hrubého domácího produktu. Dává ale 0,14 procenta, podotkl Tožička. „Česko se rozhodlo, že nebude přijímat uprchlíky a bude pomáhat tam, kde žijí. To se ale neděje,“ dodal předseda koalice. Uvedl, že 53 procent českého vývozu zbraní putuje do zemí s nedemokratickým a diktátorským režimem.

  • Mezinárodní síť Social Watch vznikla v roce 1995. Jejím cílem je sledovat plnění závazků, které vyplývají z dohod OSN o potírání chudoby, boji proti diskriminaci či nerovnosti mužů a žen. Nyní platformu tvoří devět desítek uskupení z různých zemí, která sdružují stovky neziskových organizací. Česká koalice zastřešuje podle svého webu sedm spolků. Patří mezi ně Ekumenická akademie Praha, Fórum 50 %, Nesehnutí, Adeptts, Alternativa Zdola, Eurosolar a Educon.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 22 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
včera v 20:23

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
včera v 11:34

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...