Češky jsou stále vzdělanější… a nadále berou méně než muži

14 minut
ČSÚ: České ženy tratí na syndromu sendvičové generace
Zdroj: ČT24

Stále větší počet českých žen dosahuje vysokoškolského vzdělání a v mladé generaci dokonce počet vysokoškolaček přesahuje počet vysokoškoláků. Přesto ale Češky bez rozdílu věku pobírají nižší mzdy než muži. Informuje o tom Český statistický úřad s tím, že tuzemský rozdíl v odměňování žen a mužů je po Estonsku druhý nejhorší v Evropské unii.

„Sledujeme mezigenerační posun. Generace ve věku 55 až 64 let většinou dosahovala úrovně základního vzdělání nebo vzdělání s výučním listem, velký podíl žen dosahoval i vzdělání s maturitou… nicméně vysokoškolské vzdělání bylo doménou mužů. V posledních letech se situace poměrně hodně změnila,“ konstatuje Michaela Kleňhová ze sekce demografie a sociálních statistik Českého statistického úřadu.

V nejmladší generaci vysokoškolských absolventů a absolventek totiž hrají ženy prim; ve věkovém rozmezí pětadvaceti až čtyřiatřicet let dosahuje vysokoškolského diplomu více než třetina tuzemské ženské populace (38 procent), zatímco v případě stejně starých mužů jde jen o čtvrtinu (24 procent). A protože poměr osob s maturitou se neliší, o to větší počet mužů končí jen s výučním listem.

Češky a Češi podle dosažené úrovně vzdělání
Zdroj: ČSÚ

Češky berou méně – i kvůli oborům, které studují

Vyšší počet českých vysokoškolaček se ale nepromítá do finančního ohodnocení českých žen, které je v porovnání s muži nižší nejen napříč generacemi, ale i v případě generace nejmladší. U vysokoškolských profesí je to podle Kleňhové způsobeno tím, že ženy mají převahu v oborech s nižšími platy, jako jsou učitelky nebo zdravotní sestry.

Platově znevýhodněné jsou ale Češky ve všech kategoriích vzdělávání; průměrný plat žen je o více než pětinu nižší než u mužů, čímž se republika řadí mezi evropské státy s největšími platovými rozdíly mezi pohlavími.

Hůř jsou na tom jen Estonky, stejná situace jako v Česku pak vládne v celé střední Evropě; srovnatelný rozdíl, jaký pociťují Češky, totiž znají i Němky, Rakušanky a Slovenky.

Evropské rozdíly ve finančním ohodnocení mužů a žen
Zdroj: ČSÚ

„Není to způsobeno jen diskriminací, ale také odlišnou strukturou na trhu práce, muži a ženy pracují v různých odvětvích,“ uvádí Marek Řezanka z ČSÚ. Kromě vzdělávání ženy převažují například v segmentech velkoobchodu a maloobchodu nebo stravování a pohostinství.

Přisouzená úloha pečovatelek

Roli podle statistiků hraje také to, že hlavně ženy se starají o děti, což má negativní vliv na jejich kariéru. Poměrně dlouhá rodičovská dovolená, na kterou odcházejí jen dvě procenta mužů, ovlivňuje jak výši platu, také celkovou zaměstnanost žen, jimž společnost nadále přisuzuje úlohu pečovatelek.

Největší finanční rozdíl se týká věkové kategorie 35 až 44 let, a to jak v průměrných, tak v mediánových mzdách. Podle Řezanky je to dáno nejen tím, že se ženy více než muži starají o děti, ale také tím, že častěji pečují o své – v tu dobu už častěji nemocné – rodiče. Projevuje se tak u nich silněji efekt tzv. sendvičové generace. Tlaku totiž musí čelit jak od svých dětí, tak od svých rodičů.

Finanční ohodnocení českých mužů a žen podle věku
Zdroj: ČSÚ

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 19 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025
Načítání...