Kryptoměnu čeká rozdělení, bitcoin už nebude jen jeden

Digitální měnu bitcoin čeká nejspíš velká změna. Část vlivných uživatelů se rozhodla od 1. srpna odštěpit od hlavního trhu (bitcoin) a založit si vlastní měnu s podobným názvem: „bitcoin cash“. 

 

Kurz v červenci zaznamenal velké výkyvy – jedním z hlavních důvodů je právě nejistota kolem rozšíření platební sítě. Bitcoin se v přepočtu prodával za čtyřicet, ale i za šedesát tisíc korun.

Zakladatel World BTC Business Martin Stránský k tomu uvedl, že „v tuto chvíli to samozřejmě vypadá, že by se nemělo nic stát, naopak by hodnota mohla růst, protože to bude technicky lepší produkt“.

Bitcoin pochází z Japonska a řadou expertů je považován za virtuální zázrak, k němuž je možné se uchýlit ve chvíli, kdy domácí měna selhává. Bitcoin je univerzální platidlo, vlastně jen soubor nul a jedniček, za kterým nestojí žádná centrální banka ani konkrétní stát.

Uživatelé jím mohou platit za filmy, hry, programy i reálné zboží, od knih přes oblečení až po elektroniku, a to vše bez zbytečných poplatků. Někde jde virtuální měnou platit třeba i školné na školách a univerzitách.

Původně experimentální měna se rychle transformovala v poptávané platidlo, což se odrazilo i na její síle. V květnu 2017 jeho hodnota stoupla nad 2100 dolarů (téměř 50 tisíc korun). I když skutečné mince a bankovky za bitcoiny hledat nelze, přijímají je už i některé kamenné obchody, v Praze už v roce 2014 vyrostl první bankomat na bitcoiny - bitcoinmat, v současné době je jich v České republice 19, zatímco míst, kde je možné bitcoin utratit, je v ČR nyní na dvě stě.

Dalším důvodem obliby bitcoinu je to, že transakce nikdo nekontroluje a díky anonymitě uživatelů jsou jejich majitelé nevystopovatelní. „Bitcoin je neregulovatelný a je pseudonymní. Každý si může založit účtů, kolik chce, a přelévat mezi nimi peníze, jak chce. Bitcoiny se různě drobí, nakonec zjistíte, že můžete vysledovat různé kousky, ale nedostanete se k ničemu jinému než k číslům ke 150 účtům, které nikam nevedou,“ uvedl šéfredaktor časopisu Root.cz a expert na IT Petr Krčmář. Výsledkem je, že bitcoiny lze snadno použít pro nelegální transakce.

Anonymní a ideální pro nelegální podniky

V souvislosti s touto měnou zadržela v červenci 2017 řecká policie osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz prostřednictvím kybernetické měny bitcoin. Muž měl být klíčovou osobou stojící za platformou BTC-e, která je jednou z nejstarších bitcoinových burz. Vyprat měl nejméně čtyři miliardy dolarů (89,5 miliardy Kč) z nezákonných podnikatelských aktivit. Americké úřady za to měly burze uložit pokutu ve výši 110 milionů dolarů.

Virtuální měna Bitcoin se prosazuje už i u nás
Zdroj: bitcoin.org

Dříve pak ČTK informovala o nejméně 25 milionech dolarů (555 milionů korun), které zaplatily za poslední dva roky oběti vyděračských virů, tzv. ransomware. Ten po průniku do počítačů uživatelů obvykle zašifruje uložená data a jejich odblokování pak nabízí jen po zaplacení výkupného. Vyděrači pro platby kvůli anonymitě nejčastěji využívají elektronické měny, zejména pak právě bitcoin.

Místo aktualizace nová měna

Právě masové rozšíření je teď ale pro bitcoin problém. Síť přestává množství transakcí zvládat a vývojáři tak přišli s aktualizací, která by měla síť rozšířit. Proti nim se ale postavila skupina čínských vývojářů, kteří aktualizaci odmítají a počítají s rozdělením měny na aktualizovaný bitcoin a zcela nově vzniklý bitcoin cash.

Podle serveru Fortune.com by se vznik nové měny neměl bitcoinu téměř dotknout a majitelé měny by v den rozdělení měli dostat adekvátní částku v nové měně. Bitcoin Cash by nyní měl mít hodnotu zhruba 13 % bitcoinu. Pokud se měny rozdělí, na novém trhu by mělo být zhruba 6 bilionů dolarů. Některé prominentní burzy kryptoměn, včetně Coinbase a Bitstamp, už ale prohlásily, že nově vzniklý Bitcoin Cash nebudou podporovat.