Kvůli praktikám před finanční krizí zaplatí Royal Bank of Scotland 5,5 miliardy dolarů

Royal Bank of Scotland v USA zaplatí 5,5 miliardy dolarů (125 miliard korun) za urovnání obvinění ohledně praktik při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí.

RBS se na urovnání dohodla s Federálním úřadem pro financování bydlení (FHFA). Ten v roce 2011 obvinil celkem 18 finančních institucí, že při prodeji cenných papírů hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac poskytovaly zavádějící informace.

RBS se na řešení tohoto sporu dohodla jako poslední z obviněných institucí. V rámci předchozích dohod o urovnání již FHFA vybral 17,87 miliardy dolarů.

V případě RBS se obvinění týká hypotečních cenných papírů v hodnotě kolem 32 miliard dolarů. Analytici podle agentury Reuters odhadovali, že banka za urovnání tohoto obvinění zaplatí 3,5 až pět miliard dolarů. 

„Aktuální oznámení je důležitým krokem vpřed.“

Ross McEwan

generální ředitel RBS

Očekává se, že podobnou dohodu o urovnání RBS letos uzavře rovněž s americkým ministerstvem spravedlnosti. Banka si na urovnání obou sporů dala stranou celkem 6,7 miliardy liber (téměř 200 miliard korun), upozorňuje server BBC.

Kvůli chování na trhu mělo problém více bank

RBS patří mezi řadu finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009.

Například německá bankovní jednička Deutsche Bank se nedávno s americkým ministerstvem spravedlnosti dohodla, že za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů zaplatí 7,2 miliardy dolarů.