EET běží, jak má, a přispívá k růstu přiznaných tržeb, říká Finanční správa

Elektronická evidence tržeb od svého spuštění loni v prosinci funguje bez problémů a přispěla k růstu evidovaných tržeb, uvedl na čtvrtečním kongresu tradičního maloobchodního trhu Samoška generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. Podle něj i náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové celý systém postupně přispívá k narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice EET dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že likviduje mnoho drobných živnostníků.

Video Události
video

Události: Vývoj rozpočtu a EET

Finanční správa podle Janečka předloží podrobnější data související s fungováním EET v druhé polovině června. „EET funguje jako švýcarské hodinky. Je evidováno více než 1,4 miliardy účtenek a přiznaná suma tržeb je 350 miliard korun. Samotný IT systém funguje naprosto bez problémů a ve špičce se doba odezvy pohybuje pod desetinou vteřiny,“ uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Exministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že EET byl jediný digitální projekt současné vlády. Jako důkaz narovnání podnikatelského prostředí uvedl data za první čtvrtletí, podle kterých například počet přenocování v penzionech se zvýšil o 29 procent, ale počet hostů stoupl jen o devět procent. „Takže můžeme hádat, kde je ten rozdíl,“ uvedl. Podle Babiše bude EET velké předvolební téma, protože některé strany deklarují, že jej zruší.

Podle ankety ČTK půl roku po zavedení EET většině podnikatelů velké problémy nepůsobí, hůře jsou na tom drobní podnikatelé. Negativním dojmem z EET je podle mnohých spousta zbytečně vytištěného papíru, což měsíčně zvyšuje náklady o tisíce korun. Některé podniky kvůli zavedení evidence tržeb zdražily své služby a některé pivovary sledují od prosincového zavedení elektronické evidence tržeb úbytek odběratelů piva.

Video Studio ČT24
video

Půl roku EET

Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Po hotelech a restauracích se od března letošního roku zapojily do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou příští rok další obory podnikání.