Soud zrušil obří pokuty za kartel stavebních firem

Krajský soud v Brně zrušil rekordní pokutu udělenou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stavebním firmám za údajný kartel. Podle antimonopolního úřadu fungoval kartel v letech 2006 až 2008, celková pokuta byla 1,66 miliardy korun. Soud vyhověl žalobám sedmi firem, uvedl v tiskové zprávě. Firmy už musely pokutu zaplatit. Na posun v kauze upozornil zpravodajský portál iDNES.cz.

Antimonopolní úřad již podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, sdělil ČTK předseda úřadu Petr Rafaj. Úřad musí podle jeho slov provést velice pečlivý rozbor a analýzu soudního rozsudku.

Podle rozhodnutí krajského soudu se úřad dopustil závažné procesní vady, neboť použil nezákonné postupy při získávání informací o případu. „ÚOHS překročil rozsah místních šetření, která z hlediska svého průběhu a zajištěných dokumentů neodpovídala původnímu podezření. Nevyhověl tedy podmínce nezbytnosti a provedená místní šetření nelze jinak než pokládat za nezákonná z důvodu zakázaného lovu informací,“ uvedl soud.

Kvůli tomu tak podle soudu není možné použít některé klíčové důkazy získané během místních šetření a bez nich neobstojí závěr o vině ani o trestu.

Pokud Nejvyšší správní soud rozsudek krajského soudu potvrdí, musí se antimonopolní úřad k případu znovu vrátit.

Největší pokuty připadly Skansce, Strabagu a Eurovii

Největší pokutu dostala firma Skanska, a to 529,9 milionu korun. Skoro půlmiliardové sankce dostal i Strabag a Eurovia. Další pokuty byly nižší. SWIETELSKY stavební měl zaplatit 76,2 milionu, M-SILNICE a. s. 46,1 milionu, BERGER BOHEMIA a. s. 13,5 a Lesostavby Třeboň a. s. 4,2 milionu.

Firmy podle úřadu koordinovaly účast a svoje nabídky ve výběrových řízeních na výstavbu R4 v úseku Mirotice–Třebkov (kromě firmy Lesostavby), dále na rekonstrukci lokality na Bakalářích v Písku (pouze Strabag a Lesostavby) a při rekonstrukci Jeronýmovy ulice v Třeboni (pouze Strabag a Lesostavby).

Informace o kartelu získal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže při dvanácti neohlášených šetřeních ve dvou letech. „Zadržené důkazy vypovídají o tom, že účastníci kartelu mezi sebou domlouvali a připravovali krycí nabídky na uvedené veřejné zakázky, z nichž některé byly záměrně neúplné a jiné nadhodnocené. Tímto způsobem účastníci kartelu ve výběrových řízeních zcela vyloučili prvek hospodářské soutěže a zvítězila společnost, která byla kartelem předem určena,“ uvedl loni v únoru k pravomocnému rozhodnutí úřadu Rafaj.