Česko pouští na bankovní trh čínského giganta ICBC

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v Pekingu předal zástupcům čínské banky ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) licenci na zřízení pobočky v České republice. Jeden z největších bankovních ústavů světa je už druhou čínskou bankou vstupující na tuzemský trh, v Česku působí i Bank of China. O projektech za 60 miliard korun jedná v Číně také CzechInvest. Nepředpokládá ale, že se na všechny podaří uzavřít smlouvy.

Video Události
video

Události: Česko-čínský obchod

Předání licence se událo na česko-čínském fóru o finanční a obchodní spolupráci v sídle ICBC, kterého se v rámci své šestidenní návštěvy Číny zúčastnil prezident Miloš Zeman. „Dovedu si představit obrovské úsilí, které jste museli vynaložit,“ řekl na adresu českých národních bankéřů a ICBC český prezident, a odkázal se tak na velikost čínského partnera.

Náročnost cesty k předání licence potvrdil i guvernér ČNB Rusnok; vyjednávání o vstupu ICBC do Česka běžela od loňska a trvala necelý rok. Podle Rusnoka byla náročná zejména proto, že jde o první přímou pobočku prvního stupně založenou mateřskou bankou mimo Evropskou unii. Zřízení pobočky banka chystá v posledním čtvrtletí letošního roku.

Český prezident doufá, že díky vstupu ICBC do Česka se podaří v bankovnictví vytvořit z Prahy podobný uzel jako v oblasti aerolinií, kde se připravuje zřízení čtvrté linky mezi Čínou a Českou republikou. ICBC totiž není osamocená – od roku 2015 v Česku působí Bank of China a podle loňských informací serveru E15 se do Česka chystá vstoupit také šanghajská Bank of Communications (BoCom).

Zemanova delegace v Číně
Zdroj: ČTK
Autor: Karel Čapek

ICBC jako zázemí pro Hedvábnou stezku

Pražské angažmá ICBC navíc souvisí s rozsáhlým projektem čínské vlády známém jako Nová hedvábná stezka, který má usnadnit spojení mezi čínským a evropským trhem. „Nová geopolitická strategie Číny počítá s ekonomickou a obchodní spoluprací, investicemi do infrastruktury, plynovodů, přístavů nebo železnice,“ doplňuje asijská zpravodajka České televize Barbora Šámalová.

ICBC už dřív založila investiční fond, který by měl v návaznosti na projekt Hedvábné stezky financovat infrastrukturní projekty ve východní Evropě. Fond sídlí v Mnichově a částkou kolem 200 milionů eur by do něj měly přispět i české společnosti PPF a J&T.

Hedvábné stezce se bude věnovat i nedělní mezinárodní fórum „One Belt, One Road“ (Jeden pás, jedna cesta), kterého by se mělo zúčastnit devětadvacet hlav států a pro českého prezidenta představuje jeden z vrcholů jeho probíhající čínské mise.

Už v pátek jednal Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a podle svých slov mu předal dopis s dvaadvaceti projekty. Prezident Si podle něj předal instrukce svým podřízeným institucím, aby se zahájením projektů zabývaly. Podle Zemana se také vztahy mezi ČR a Čínou výrazně zlepšily, a to i díky „osobnímu přátelství obou prezidentů“.

„Pan prezident dostal můj dopis, který se týkal 22 konkrétních projektů a dal instrukce svým podřízeným institucím, aby tyto projekty realizovaly.“

Miloš Zeman

na návštěvě v Číně

Česko jako dopravní a turistický uzel 

V historickém městě Si-an bude mít mezipřistání už čtvrtá letecká linka z Číny do Prahy. Startovat bude ze Šanghaje. „Je zájem jak z naší, tak z čínské strany udělat z Prahy takový přátelský hub (dopravní uzel - pozn. red.) pro čínské společnosti pro střední a východní Evropu,“ říká ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

Připravuje se i let z Kchun-mingu, tedy jakési přestupní stanice do jihovýchodní Asie. Číňany zajímají investice do turistiky v Česku. „Jedná se především o spolupráci hoteliérů, to znamená v oblasti případného i nákupu hotelů v České republice ze strany čínské,“ dodává ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

Spojení s Čínou přibývá, a to jak těch politických, tak i praktických. O projektech za 60 miliard korun jedná v Číně také CzechInvest. Nepředpokládá ale, že se na všechny podaří uzavřít smlouvy. „Projekty, které jsou rozjednány a jsou pro nás relevantní, to znamená, jsme za 50 procenty jednání, kde už máme vyšší šance na úspěch, tak jsou zhruba v objemu šedesáti miliard korun,“ říká generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.

Podepsala se například dohoda o výcviku čínských pilotů. Co se nestihne teď, bude se řešit na česko-čínském investičním fóru v Praze v červenci. Ve hře je povolení na vývoz letounů L410, které se ale váže na celou Evropskou unii, nebo investice do gumárny v Moravskoslezském kraji.

V neděli se prezident Zeman zúčastní mezinárodního fóra o novodobé hedvábné stezce. Příští týden se jednání přesunou do provincií Nan-ťing a Šanghaj.