Levnější výstavba sítí i elektronizace státní správy jsou úkoly nového digitálního koordinátora

Nový vládní digitální koordinátor Ondřej Malý by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zaměřit ve své funkci na snížení nákladů na výstavbu nových elektronických komunikačních sítí, rozvoj elektronizace státní správy a podmínky fungování sdílené ekonomiky. Malý ve funkci vystřídal Tomáše Prouzu.

Ondřej Malý a Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Premiér Sobotka uvedl, že digitální agendu považuje za velmi důležitou, ať už jde o výzvy spojené s digitalizací průmyslu, nebo nové služby v digitální oblasti. Od Malého si slibuje „přístup, který nebude zavánět resortismem“. Doufá tak, že dokáže sladit přístup jednotlivých ministerstev, jež se digitalizací zabývají.

Malého požádal, aby se prioritně věnoval zlevnění výstavby elektronických komunikačních sítí. Návrh zákona o snížení nákladů na budování sítí je nyní v Senátu a podle Malého by měl pomoci odstranit zbytečnou regulaci při povolování této výstavby.

Malý se chce vedle toho podívat například na možnost zkrácení doby odepisování infrastruktury, využití nadzemního vedení kabelů namísto jejich drahého zakopání, zúžení ochranných pásem nebo sjednocení výše náhrad za služebnost.

Sobotka jako druhou věc zdůraznil elektronizaci státní správy a zlepšení komunikace mezi občanem a státní správou. Na to by měl Malý zapojit evropské peníze. „K dispozici je několik miliard korun,“ zmínil.

V případě sdílené ekonomiky by podle premiéra měly být ustanoveny takové podmínky, aby poskytovatelé nových služeb respektovali platná pravidla, například odváděli daně, současně by ale měli lidé mít možnost využívat výhody nových technologií. Právní a ekonomickou analýzu sdílené ekonomiky chce Malý vládě předložit v červnu.

Malý podotkl, že se navíc zaměřil i na přijetí nařízení EU o ochraně osobních údajů, které považuje za „velkou revoluci“ s dopadem na každou firmu v Evropě.

Funkce digitálního koordinátora existuje necelý rok

Digitální agenda zasahuje do působnosti všech ministerstev a zároveň má dopad na konkurenceschopnost a hospodářský růst. Vláda proto v květnu minulého roku rozhodla o zřízení centrální autority v podobě funkce koordinátora digitální agendy v Česku.

Jeho úkolem je především sladit vládní aktivity na podporu digitální ekonomiky a digitalizace veřejné správy, zajišťovat komunikaci mezi ministerstvy a dalšími ústředními orgány státní správy a také spolupracovat s hospodářskými a sociálními partnery.

Ondřej Malý před příchodem do Strakovy akademie pět let působil jako člen rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Dříve pracoval také jako vývojář počítačových her nebo ekonomický redaktor deníků Lidové noviny či Hospodářské noviny.