
Dohoda o nejdelším podpořském plynovodu podepsána
„Je to významný krok, který nám pomůže ve strategii diverzifikace,“ uvedl k podpisu dohody eurokomisař pro ochranu klimatu a pro energetiku Miguel Arias Canete. Nejdelším a nejhlouběji položeným podmořským plynovodem světa z Izraele a Kypru přes Řecko a Itálii, o délce tisíc tři sta kilometrů, by měl plyn začít proudit do Evropy v roce 2025.
Zásoby plynu v bilionech kubíků
Po řadě významných objevů plynu v poslední dekádě se východní Středomoří proměnilo z oblasti krásných pláží a rybolovu v klíčový energetický koridor. Podle posledních odhadů skrývá tato oblast deset až patnáct miliard kubíků zemního plynu. Dost pro místní země i pro export.
Zkušební vrty a analýzy ukazují, že na vytěžení ve vodách Egypta, Izraele, Kypru, Libanonu a Sýrie čekají další biliony kubíků. Vedle astronomických zisků z vývozu to znamená také zásadní úspory těžících zemí. „Nastavili jsme si cíl snížit podíl ropných paliv v dopravě o šedesát procent do roku 2025,“ sdělil ředitel izraelského Úřadu pro alternativní paliva Ejal Rosner.
Tak jako každá dobrá zpráva z Blízkého východu má i tato svoje ale. Izrael a Libanon spolu vedou spor o mořskou hranici a Palestinci v Gaze si nárokují svůj podíl. Izraelské námořnictvo si proto už objednalo nové korvety na ochranu plovoucích těžebních plošin.