Ceny u pump lehce klesly, nejlevněji je v Pardubickém kraji

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zlevnily. Cena nafty a nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy shodně o sedm haléřů na průměrných 30,45 koruny za litr, respektive 31,23 Kč/l. Od poloviny ledna ceny stagnovaly a měnily se jen minimálně. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Nejdražší jsou stejně jako před týdnem stále pohonné hmoty v Praze. Benzin přijde pražské řidiče – jako jediné v zemi – v průměru na více než 32 korun, na 32,01 koruny za litr. Nafta stojí v Praze 31,37 Kč/l, rovněž v ostatních regionech její průměrná cena za litr hranici 31 korun nepřekročila.

Naopak nejlevněji pořídí motoristé pohonné hmoty v Pardubickém kraji, kde benzin přijde v průměru na 30,73 koruny za litr a nafta na rovných 29,96 koruny, v ostatních krajích se pod 30 korun za litr nedostala.

Video Události
video

Události ČT: Po zdražování či stagnaci přichází mírné zlevnění benzinu a nafty

Události ČT: Po zdražování či stagnaci přichází mírné zlevnění benzinu a nafty

Analytik Menčík: Nejpravděpodobnější scénář je návrat ceny ropy někam k 50 USD za barel, což už se děje

„Důvodem poklesu ceny jsou vysoké zásoby ropy v USA, protože jejich těžaři se vrací na trh. Cena 50 dolarů na barel podpořila jejich těžící aktivity, a tak chrlí na globální trh mnoho milionů barelů, a to investory znepokouje, že bude příliš mnoho ropy,“ vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. 

Jaký bude další vývoj?

„V nejbližším týdnu očekáváme pokles cen pohonných hmot o 15 až 20 haléřů a zlevňování by mělo trvat až do konce března. Cena ropy na globálním trhu od počátku března prudce klesá,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Ve srovnání s okolními zeměmi je podle něj cena pohonných hmot v Česku relativně nízká. Jak vyplývá z dat Evropské komise, levnější benzin lze natankovat jenom v Polsku, kde stojí litr v průměru 29,83 Kč. Naopak v Německu se cena dostala nad 38 korun, na Slovensku na 35,50 Kč, v Rakousku stojí litr benzinu 32,30 Kč. Ze zemí EU je nejdražší Itálie, kde se cena blíží 42 korunám. 

Pohonné hmoty od konce loňského listopadu až do poloviny letošního ledna rychle zdražovaly. Jen zhruba za měsíc a půl tehdy benzin zdražil téměř o 1,50 koruny a nafta skoro o dvě koruny. Poté se ale růst téměř zastavil. Ceny stále pomalu rostly, od půlky ledna do začátku března však už benzin zdražil jen přibližně o dvě desítky haléřů a nafta o desítku haléřů.