ČEZ slučuje divize, z představenstva odvolal Ivo Hlaváče

Dozorčí rada odvolala k 1. březnu člena představenstva největší české energetické společnosti ČEZ Ivo Hlaváče, sdělil předseda rady Václav Pačes. Návrh na odvolání Hlaváče předložilo podle dřívějších informací samo vedení společnosti. Představenstvo tak bude mít nyní šest členů a jedno místo bude zatím neobsazené.  

„Ivo Hlaváč byl odvolán a odstoupil i z členství v orgánech dceřiných společností,“ napsal v SMS zprávě Pačes. ČEZ na začátku týdne oznámil, že od března sloučí divizi vnějších vztahů a regulace s divizí nové energetiky do jedné s názvem „Nová energetika a distribuce“.

Představenstvo ČEZ má sedm členů, kromě Hlaváče do něj patří ještě předseda představenstva Daniel Beneš, místopředseda Martin Novák a členové Ladislav Štěpánek, Michaela Chaloupková, Pavel Cyrani a Tomáš Pleskač. 

Nově zřízenou divizi povede Tomáš Pleskač, který dosud v ČEZu řídil divizi nové energetiky. Divizi vnějších vztahů a regulace dosud vedl Hlaváč.

Podle středečního vyjádření Beneše zůstane místo v představenstvu po Hlaváčovi zatím neobsazené. Generální ředitel ČEZu nevyloučil ani další organizační a personální změny ve vedení společnosti. Firma podle něj obecněji a šířeji diskutuje více možných změn.  

Dozorčí rada se ve čtvrtek zabývala také opětovnou kooptací Pačese do funkce předsedy rady. „Byl jsem kooptován a zvolen předsedou dozorčí rady,“ sdělil Pačes. Jeho potvrzení ve funkci musí ještě potvrdit valná hromada firmy. 

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že rada jmenovala Pačese náhradním členem dozorčí rady do konání nejbližší valné hromady s účinností od 21. března 2017. Valná hromada ČEZ se pravidelně koná v červnu. Pačes vede radu od června 2014.

Majoritním akcionářem ČEZu je stát, který drží 70 procent akcií firmy přes ministerstvo financí. Dozorčí rada firmy má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už dříve uvedl, že na základě koaličních dohod nominoval do dozorčí rady ČEZu za stát čtyři zástupce jeho resort, tři zástupce nominovala ČSSD a jednoho KDU-ČSL.

Spor o vedení

Babiš v lednu uvedl, že zástupci ministerstva financí hlasovali na konci minulého roku proti prodloužení mandátu stávajícímu vedení firmy. Dozorčí rada před Vánocemi potvrdila ve funkci předsedy představenstva Beneše na další čtyři roky.

„V důležitých a konfliktních otázkách dochází často k tomu, že zástupci ministerstva financí nemají v dozorčí radě potřebnou většinu, a jsou jednoduše přehlasováni,“ uvedl ministr loni v září.