Přechod k jinému mobilnímu operátorovi se má zkrátit na deset dnů

Novela zákona o elektronických komunikacích umožní spotřebitelům rychlejší přechod k jinému mobilnímu operátorovi. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Výměna poskytovatele mobilní sítě by nově se vším všudy neměla trvat déle než deset dní.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Stefan Wermuth

Přenést si číslo k jinému operátorovi je v Česku možné od roku 2006. Podle dat Českého telekomunikačního úřadu převedli lidé například v roce 2015 v tuzemské mobilní síti více než půl milionu čísel.

„Operátoři někdy nastavovali smluvní podmínky takové, že výpovědní doba, než mohl zákazník přejít k jinému operátorovi, byla někdy poměrně dlouhá. Podle asociace ochrany spotřebitelů to někdy bylo až 40 dnů. V návrhu zákona se nastavuje maximální možná lhůta, do kdy se musí celý přechod provést,“ upřesnil ředitel odboru elektronických komunikací ministerstva Luděk Schneider.

Mluvčí operátora T-Mobile Martina Kemrová sdělila, že společnost návrh vítá a je připravena mu vyhovět. Další operátor, Vodafone, tak konkrétní nebyl. „S posledním textem představené novely se musíme nejprve seznámit,“ uvedla mluvčí firmy Markéta Kuklová. 

Mládek uvedl, že ministerstvo předloží vládě návrh zákona do 15. února. Kromě úpravy ohledně převodu mobilního čísla podle něj materiál řeší mimo jiné také přechod na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2.

V současnosti je v Česku podle dostupných údajů přes 14 milionů aktivních mobilních čísel, tedy na každého občana připadá více než jedno. Část z karet ale slouží pro různá technická zařízení, jako jsou například poplašná zařízení nebo třeba dálková ovládání garáží. Vedle tří mobilních operátorů pak v Česku funguje více než stovka virtuálních operátorů.

Video Studio ČT24
video

Tisková konference ministra Jana Mládka