Nová dohoda zruší poplatky za roaming v EU, čeští operátoři vyhrožují zdražením

Vysokým účtům za volání v zahraničí by od poloviny června mělo v Evropské unii definitivně odzvonit. Zástupci EU se shodli na podobě cen za využívání roamingových služeb, které si mezi sebou účtují operátoři jednotlivých zemí, což má znamenat konec roamingových poplatků i pro samotné spotřebitele. Čeští poskytovatelé komunikačních služeb ale protestují.

Poplatky za používání telefonu při cestě do zemí Evropské unie se snížily už loni na jaře a letos by mohli Češi volat z dovolené za domácí ceny. Zástupci členských zemí EU, europarlamentu a Evropské komise se totiž shodli na jednom z posledních kroků, a to podobě poplatků, které si budou moci navzájem účtovat mobilní operátoři za využívání roamingových služeb.

„Byl to poslední díl skládačky. Od 15. června budou moct Evropané cestovat skrze Unii bez poplatků za roaming,“ prohlásil místopředseda Evropské komise pro digitální jednotný trh Andrus Ansip. „Zároveň jsme si museli být jistí, že operátoři budou moct dál soutěžit na svých domácích trzích. Dnes jsme dostáli našemu slibu,“ dodal.

Dosažený kompromis tedy pro operátory znamená, že od 15. června bude pro velkoobchod nastaven strop na 0,032 eura za minutu volání a 0,01 eura za textovou zprávu. Ve stejný den začne také platit hranice 7,7 eura (208 korun) za 1 GB dat, která se během pěti let postupně sníží až na 2,5 eura (68 korun) za 1 GB dat od ledna 2022.

Pokud dohoda začne platit, přinese podle mluvčího Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Martina Drtiny koncovým spotřebitelům citelné snížení nákladů na telefonování z dovolené či zahraničních cest. Současně budou zavedeny podmínky, které zabrání zneužívání těchto změn v roamingu. Pro operátory to potom znamená konec období nejistoty, jak budou nová pravidla vypadat.

„Jestliže tuzemští operátoři zavedou neomezené datové tarify nebo na těch současných významně zvýší datový objem, pak jim nová pravidla dávají možnost žádat regulátora o souhlas s uplatňováním příplatků v těch případech, že by to začalo ohrožovat jejich domácí cenové modely,“ doplnil Drtina. 

Hrozba zdražení jiných služeb?

Podle operátorů se roamingová regulace přenesla prakticky výhradně na úroveň politických debat, které nerespektují ani jednotlivá doporučení národních regulátorů, a dokonce ani doporučení evropského regulátora BEREC.

„Dosavadní návrhy týkající se cenových stropů považujeme obecně za nepřiměřené, neboť nezaručí pokrytí všech velkoobchodních nákladů, které jsou spojené s roamingem,“ řekla ČTK mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Tuzemští operátoři už během loňského roku varovali před zvýšením cen jiných služeb. Za roamingem podle nich stojí vysoké náklady za propojování hovorů i datových přenosů.

„Je dobré se dívat, jestli operátoři zdražují v dalších zemích, a ono tomu tak není. Zlevňují a nikde jinde, pokud vím, nevyhrožují zdražením roamingu ani jiných služeb, protože si to prostě nemůžou dovolit,“ uvedl pro ČT24 redaktor Lidových novin Jan Klesla.

2 minuty
Zástupci Evropské unie se shodli na podobě poplatků za využívání roamingových služeb
Zdroj: ČT24

České ceny neomezených tarifů jsou až dvojnásobné ve srovnání s dalšími zeměmi EU. K masovému skupování výhodnějších SIM karet zahraničních operátorů, ale podle analytiků docházet nebude. „Nyní je tam navržený bezpečnostní mechanismus. SIM kartu bude možné používat převážně v zemi, ke které má uživatel vztah,“ podotknul šéfredaktor Mobilenet.cz Martin Pultzner.

Dohoda o roamingu se stala pro některé politiky tématem, na kterém se snaží ukázat přínosy EU pro občany členských zemí. Dosažený kompromis musí potvrdit ještě členské země a europarlament. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 12 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 12 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 19 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
16. 7. 2025

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
16. 7. 2025
Načítání...