Hořící Galaxy Note 7 nebyl překážkou. Zisk Samsungu prudce stoupl

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics překonal očekávání analytiků, když ve čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupl jeho provozní zisk o polovinu na 9,2 bilionu wonů (téměř 200 miliard korun). Uvedla to firma na základě předběžných údajů. Zřejmě se tak neprojevily potíže s telefony Galaxy Note 7, jejichž výrobu musel Samsung zastavit.

Zisk Samsungu se dostal na nejvyšší úroveň za více než tři roky. Analytici přitom odhadovali podle agentury Reuters, že dosáhne jenom na 8,2 bilionu wonů.

Nárůstu čtvrtletního zisku nezabránil ani jednoprocentní pokles tržeb společnosti na 53 bilionů wonů. Zisk podpořily dobré výsledky divize pro výrobu čipů. Podle některých analytiků firma těžila rovněž z oslabení jihokorejského wonu. Jeho kurz vůči dolaru ve čtvrtém čtvrtletí klesl o téměř devět procent.

Samsung je největším světovým výrobcem chytrých telefonů, televizorů a paměťových čipů. Předběžné údaje o hospodaření podniku nezahrnují například čistý zisk či výsledky jednotlivých divizí, o kterých bude firma informovat v pozdější zprávě.

Vznícení telefonů vedlo k zastavení výroby

Problémy firmě vznikly kvůli zařízení Galaxy Note 7, které vstoupilo na trh v srpnu a mělo konkurovat nejnovějšímu telefonu iPhone americké společnosti Apple. Kritici přijali Galaxy Note 7 dobře, ale po několika dnech od zahájení prodeje se začaly objevovat na sociálních sítích obrázky ohořelých přístrojů, což byl první náznak, že s tímto modelem něco není v pořádku.

Začátkem září začal Samsung kvůli problémům s bateriemi stahovat z trhu 2,5 milionu telefonů Galaxy Note 7. Zákazníkům nabídl finanční kompenzaci nebo výměnu za opravenou verzi telefonu, jejíž baterie měly být bezpečné. Později se však objevily zprávy o vznícení už vyměněných přístrojů, což Samsung přimělo v říjnu k úplnému ukončení výroby a prodeje tohoto modelu.

Firma v dřívější prognóze odhadla, že tato aféra sníží její zisky o 2,1 miliardy dolarů (téměř 54 miliard korun).

Velkou část nákladů spojených s problémy telefonů Galaxy Note 7 firma zaúčtovala již do výsledků za třetí čtvrtletí, kdy se její provozní zisk meziročně propadl o 30 procent na 5,2 bilionu wonů. Dostal se tak na nejnižší úroveň za dva roky.

Firma LG zamířila do ztráty

Jiný jihokorejský výrobce elektroniky LG Electronics se ve čtvrtém čtvrtletí zase propadl do provozní ztráty, a to zřejmě poprvé za šest let. Firma na základě předběžných údajů uvedla, že na provozní úrovni prodělala 35 miliard wonů (748 milionů korun) po zisku 359 miliard wonů před rokem. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpokládali, že podnik vydělá 98 miliard wonů.

Celkové tržby LG nicméně podle předběžných údajů stouply o 1,5 procenta na 14,8 bilionu wonů (316,5 miliardy korun).

Analytici slabé hospodářské výsledky spojují především s pokračujícími ztrátami v oblasti mobilních telefonů a se slabším prodejem elektrospotřebičů.

Zkracování odměn u Applu

Americký konkurent Samsungu na poli mobilních zařízení Apple se pak s ohledem na nesplnění cílů zase rozhodl snížit odměny nejvyšším manažerům. Nejhodnotnější veřejně obchodovaná společnost světa měla nezvykle špatný rok a nesplnila roční cíle tržeb a zisku.

Apple uvedl, že jeho tržby za poslední rok dosáhly 215,6 miliardy dolarů, což bylo 3,7 procenta pod cílovou úrovní. Provozní zisk na úrovni 60 miliard dolarů skončil půl procenta pod plánem.

Nejvyšší manažeři tak získali jen 89,5 procenta odměn vyčleněných ročním motivačním plánem oproti jejich plné výši za rok 2015. Cookovi se tak proti předloňsku snížil celkový objem kompenzace o 15 procent na 8,75 milionu dolarů (224 milionů korun).