Agenturní a kmenoví dělníci by neměli mít rozdílné podmínky, říká Marksová

Agenturní a kmenoví zaměstnanci tuzemských podniků by neměli mít rozdílné zaměstnanecké a finanční podmínky, jako se tomu děje doposud. Po návštěvě Státního úřadu inspekce práce to prohlásila ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), podle které má změnu přinést novela zákona o zaměstnanosti.

Video Sobotka a Marksová: S agenturami je stále problém
video

Sobotka a Marksová: S agenturami je stále problém

„Novela byla vypracována ve spolupráci se solidními, velkými agenturami, které mají na trhu své místo, ale nemáme zájem, aby zde fungovaly pololegální agentury, jež zneužívají lidi na práci, která se dá mnohdy označit za otrockou,“ prohlásila ministryně. „Chceme odstranit to, aby na dvou linkách vedle sebe pracovali agenturní a kmenoví zaměstnanci a ti agenturní měli mnohem horší podmínky,“ dodala s tím, že rozdíly jsou nejen v platech, ale i v podnikových benefitech.

Marksová na Státní úřad inspekce práce zavítala spolu s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou, který – jak upozornil šéf instituce Rudolf Hahn – byl vůbec prvním premiérem, jenž úřad navštívil. A také Sobotka, shodně s Marksovou, akcentoval agenturní zaměstnávání jako jeden z největších problémů současného trhu práce.

„Problém s agenturami přetrvává,“ prohlásil. „Čelíme problému nelegálního zaměstnávání a tomu, že agentury práce zejména z Polska v Česku nelegálně zaměstnávají i zaměstnance z Ukrajiny,“ dodal s tím, že boj s ilegálním zaměstnáváním by mohl být tématem i pro poslední rok jeho kabinetu. „V příštích měsících budeme chtít některé problémy, z hlediska boje černého zaměstnávání u nás, dotáhnout do konce a zlepšit.“