ČSSD odmítá Babišovy změny v evidenci tržeb: Žádné další výjimky

8 minut
Události: Spor o podobu EET, návrhy opozice na změny v daních
Zdroj: ČT24

Sociální demokracie nepodpoří v Poslanecké sněmovně návrhy změn v elektronické evidenci tržeb (EET), které tam předloží ministr financí Andrej Babiš (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to řekl po pondělním jednání vlády, kde se návrh změn přes původní plán projednával. Jeho strana nechce výjimky a nové nerovnosti, které by tak mohly podle ní vzniknout. Lidovci naopak hodlají požadovat úpravy nad rámec Babišova plánu.

Premiér považuje EET nadále za klíčové opatření proti šedé ekonomice a daňovým únikům. Vždy ho podle něj podporovala a podporuje i jeho spuštění v původním harmonogramu. Za kompromis považovala už to, že spuštění evidence bylo rozloženo do čtyř etap, což nebylo na začátku původního plánu. 

Babiš minulý týden navrhl, aby z EET byli vyňati nejmenší živnostníci a platby v e-shopech provedené kartou přes internet. Třetí koaliční strana, KDU-ČSL, změny podporuje. 

32 minut
Brífink po jednání vlády
Zdroj: ČT24

„Myslím si, že (Babišův) návrh (změn) přichází pozdě a znovu otevírá debatu o EET v situaci, kdy je systém v náběhu,“ řekl Sobotka. Dodal, že čtyř milionů zaměstnanců se také nikdo neptá, zda chtějí platit daně a v jaké výši a zda se cítí komfortně. Elektronická evidence tržeb má podle premiéra narovnat poměry v systému mezi zaměstnanci a OSVČ. 

„ČSSD nechce připustit, aby se z EET stal trhací kalendář. Pokládáme za chybu otevírat další a další možnosti, jak se EET vyhnout, neboť to popírá původní smysl zákona – narovnat podnikatelské prostředí,“ uvedl dále Sobotka. Navíc podle sociálních demokratů výjimky zvyšují korupční rizika.

  • 1. fáze – prosinec 2016: stravovací a ubytovací služby
  • 2. fáze – březen 2017: maloobchod a velkoobchod
  • 3. fáze – březen 2018: ostatní činnosti ( s výjimkou vybraných řemesel a výrobních činností - viz 4. fáze), například svobodná povolání, doprava, zemědělství.
  • 4. fáze – červen 2018: řemeslníci

Babiš: Vše jde podle plánu

Babiš po jednání vlády uvedl, že zařazení nejmenších živnostníků (do 250 tisíc korun tržeb ročně) k paušální dani a tím i navrženému vynětí z EET by nebylo automatické. Záleželo by na stanovisku Finanční správy, která by žádost podnikatelů posuzovala a ověřovala skutečně dosahované tržby.

„Je to možnost, není to výjimka,“ zdůraznil Babiš. Finanční správa by podle něho neztrácela čas kontrolou podnikatelů, kteří daně neplatí. 

Podle ministra financí už projekt EET běží, přes 47 tisíc podnikatelů požádalo o autorizační údaje. „Vše jde podle plánu,“ dodal. Nyní navržené změny by se podle něho týkaly až dalších etap zavádění EET. 

Kabinet nepřijal usnesení

Vláda se v pondělí nakonec zabývala změnami v elektronické evidenci tržeb, které navrhl ministr financí Andrej Babiš (ANO), ale nepřijala k návrhu žádné usnesení. Babiš původně o návrzích ve Strakově akademii mluvit nechtěl. Nakonec ale žádosti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyhověl.

Výsledkem jednání je, že své změny předloží ve Sněmovně jako pozměňovací návrh a ČSSD ho posoudí jako každý jiný, řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Babišova iniciativa by mohla způsobit vlnu dalších pozměňovacích návrhů a přinést nepřehlednou situaci, obává se podle Mládka ČSSD.

Babiš chce vyjmutí plateb ve webových obchodech provedených kartou přes internet a malých živnostníků z EET přiložit k daňovému balíčku, který mimo jiné obsahuje další zvýšení slev na děti. Balíček bude projednávat Sněmovna tento týden. Ministr měl podle Mládka „problém pochopit nepsaná pravidla“, že člen vlády by s podobnými změnami neměl přicházet formou pozměňovacích poslaneckých návrhů.

Lidovci chtějí změny nad rámec Babišova plánu

Do sporu dvou koaličních partnerů pak vstupuje i ten třetí; lidovci uvádějí, že návrhy, které začal vznášet v posledních dnech šéf státní kasy, zaznívají z paláce Charitas už od loňského roku.

„Pro některé skupiny podnikatelů s ohledem na jejich velikost tento systém efektivní není a v koaliční smlouvě jsme s e jasně zavázali zavést EET u vybraných skupin obyvatel, nikoli u všech,“ upozornil v Událostech, komentářích druhý muž strany Marian Jurečka a Babišovi vzkázal: „K věcem, o kterých mluvil Andrej Babiš, je nutné přidat ještě další změny – jinak to nepodpoříme.“

Současně s tím vyzval sociální demokraty, aby neodmítali možné změny jen v obavě před tím, že se z EET stane trhací kalendář. „Díky rozfázování do čtyř etap můžeme věci ještě korigovat, prostor tu je – a lépe za minutu dvanáct, než vůbec. ČSSD by se měla začít chovat racionálně,“ prohlásil s tím, že návrhy konkrétních úprav projedná úterní předsednictvo.

19 minut
Jurečka: K Babišovu návrhu je nutné přidat další změny
Zdroj: ČT24

Roztržka a plány, co se mění

Ministr financí Andrej Babiš chtěl původně předložit návrh na změny v systému elektronické evidence tržeb (EET) z pozice poslance rovnou na nadcházejícím jednání Sněmovny. A hodlal pouze zopakovat argumenty, které řekl už minulý týden na koaliční radě.

Babišovy návrhy minulý týden vyvolaly roztržku při jednání koaliční rady. Sobotku rozčílilo, že Babiš přichází s požadavkem na vyjmutí e-shopů a malých živnostníků, kteří se přihlásí k daňovému paušálu, na poslední chvíli. Babiš ale uvedl, že evidence tržeb pro restaurace a ubytování bude spuštěna beze změn 1. prosince. Změny, které chce jeho úřad prosadit, by měly platit zřejmě od 1. dubna 2017. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
14:48Aktualizovánopřed 7 mminutami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 17 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 21 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
včera v 13:25

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
včeraAktualizovánovčera v 11:51

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025
Načítání...